Američka ekonomija je zasnovana na „farsi“ štampanja neograničenih količina novca, a zapadna civilizacija će se srušiti kada taj balon „neizbežno pukne“, upozorio je u četvrtak predsednik Salvadora Najib Bukele američke konzervativce.
Svež od osvajanja drugog mandata sa 84% glasova, Bukele je stigao na Konferenciju konzervativne političke akcije (CPAC) u Merilendu na doček heroja. Pohvaljen od američkih desničara zbog njegovog usvajanja bitkoina kao zakonskog sredstva plaćanja i njegovog žestokog suzbijanja kriminala bandi, Bukele je svoj govor završio pozivom na masivne strukturne promene u američkoj ekonomiji.
Konzervativci, rekao je, „uvek mi govore da su problem visoki porezi, ali greše“.
„Pravi problem je što plaćate visoke poreze samo da biste održali iluziju da finansirate vladu, što niste“, rekao je on, pre nego što je opisao kako se vlada finansira obveznicama trezora, koje kupuju Federalne rezerve sa štampani novac osiguran samim obveznicama.
„Vlada se finansira štampanjem novca, papirom potkrijepljenim papirom. Mehur koji će neminovno puknuti“, rekao je on, dodajući da je „situacija još gora nego što se čini, jer ako bi većina Amerikanaca i ostatka sveta postali svesni ove farse, poverenje u vašu valutu bi se izgubilo. Dolar će pasti, a sa njim i zapadna civilizacija.
„Ako sledeći predsednik SAD ne preduzme neophodne politike i strukturne promene, pre ili kasnije će taj mehur puknuti“, zaključio je on. „Biće potrebno potpuno reinženjering vlade od vrha do dna.
Zlatna podrška dolaru je uklonjena 1971. godine kada je predsednik Ričard Nikson odbacio Bretonvudski sistem uspostavljen posle Drugog svetskog rata koji je predviđao konvertibilnost dolara u zlato po fiksnoj stopi. Američki državni dug je od tada eksplodirao, porastao sa 232 milijarde dolara 1971. na 34 triliona dolara početkom ove godine.
Republikanski zakonodavci i Bela kuća složili su se prošlog juna da privremeno ukinu gornju granicu državnog duga, odlažući ono što bi inače bilo kataklizmično neispunjenje obaveza. Sporazum će trajati do 2025. godine kada će verovatno biti obnovljen.
Bukele je najpoznatiji po tome što je smanjio stopu ubistava u Salvadoru sa 38 na 100.000 kada je izabran 2019. na 2,4 na kraju prošle godine. Postigao je ovaj podvig proglašenjem vanrednog stanja 2022. godine i zatvaranjem više od 75.000 osumnjičenih članova bande, što je oštro osudilo liberalne nevladine organizacije i organizacije za ljudska prava.
„Ljudi El Salvadora su se probudili, a možete i vi“, rekao je on okupljenima u CPAC-u. Ukazujući na porast kriminala i upotrebe droge na ulicama američkih gradova, on je pozvao konzervativce da se „bore jer će se na kraju isplatiti. Vratićete svoju zemlju.”