Volstrit žurnal: Zalihe američke artiljerije „neprijatno niske“

Volstrit žurnal: Zalihe američke artiljerije „neprijatno niske“

Američkoj vojsci ponestaje nekih vrsta municije nakon što je Bela kuća odobrila i isporučila milijarde dolara „smrtonosne pomoći“ Ukrajini od februara, izjavilo je nekoliko vojnih zvaničnika za Volstrit žurnal pod uslovom da ostanu anonimni.

Pored hiljada topova, dronova, projektila, artiljerijskih platformi i raketnih bacača, Vašington je Kijevu isporučio velike količine municije, uključujući i do 806.000 metaka haubica kalibra 155 mm. Zalihe potonje municije su „neprijatno niske“, rekao je za Žurnal neimenovani zvaničnik Pentagona.

„To nije na nivou na kojem bismo želeli da uđemo u borbu“, dodao je zvaničnik, iako je napomenuo da pošto SAD trenutno nisu direktno uključene ni u jedan veći sukob, meci od 155 mm još nisu dostigli „kritične“ nivoe.

Smanjenje zaliha podstaklo je vojsku da izvrši „duboko zaron u industrijsku bazu municije“, u kojem će odrediti kako da održi sopstvene zalihe, a da istovremeno zadrži trenutni tempo pomoći ukrajinskim snagama. Do danas, Sjedinjene Države su Kijevu posvetile oko 14 milijardi dolara oružja.

Vojska je takođe pozvala zakonodavce da odobre 500 miliona dolara za nadogradnju vojnih fabrika municije, iako VSJ izveštava da nestašice nisu posledica nedostatka finansijskih sredstava, jer će najnoviji budžetski zahtev američkog predsednika Džoa Bajdena od 773 milijarde dolara verovatno pokriti troškove dopune.

Prema zvaničniku industrije do kojeg je došao Žurnal, dobavljačima može biti potrebno do 18 meseci da proizvedu novu municiju od trenutka kada se poruče, dok će za sofisticiranije oružje, poput projektila, verovatno biti potrebno mnogo duže. Dok vojska i drugi rodovi nastavljaju da ispunjavaju postojeće ugovore sa proizvođačima municije, oni nisu potpisali ugovore koji bi objasnili rastuću nestašicu.

Otkako je Vašington intenzivirao isporuke oružja Kijevu u februaru, neki dobavljači kažu da Pentagon jednostavno ne komunicira o potrebama vojske, što je dovelo do „kašnjenja“ i ostavilo izvođače „nesposobne da se pripreme za veću proizvodnju“, preneo je list.