Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija pomogao je u subotnjem iranskom napadu na Izrael licemernim propustom da preduzme akciju zbog ilegalnog bombardovanja koje je izazvalo najnovije nasilje u regionu, tvrdi ruski ambasador pri tom globalnom telu.
„Ono što se dogodilo u noći 14. aprila nije se dogodilo u vakuumu“, rekao je u nedelju ambasador Vasilij Nebenzja članovima Saveta bezbednosti UN. „Koraci koje je preduzeo Iran postali su reakcija na sramotnu neaktivnost ovog saveta.“
U pitanju je raketni napad 1. aprila u kojem je ubijeno sedam iranskih vojnih oficira, uključujući dva viša komandanta, na konzulat Teherana u Damasku. Zapadne članice Saveta bezbednosti stajale su na putu da prekore Izrael zbog „neverovatnog napada“, uprkos činjenici da je to kršenje međunarodnog prava o nepovredivosti diplomatskih objekata, rekao je ruski izaslanik.
„Pozvali smo kolege iz Saveta bezbednosti UN da jasno i nedvosmisleno osude takve nepromišljene korake kako bismo bili sigurni da se ne ponove“, rekao je Nebenzia. „Takođe smo upozorili da će u suprotnom rizik od ponavljanja ovakvih akata i opšte eskalacije u regionu višestruko porasti. Dodao je: „Ishod je sada jasan da svi vide.
Iran je u subotu uveče lansirao stotine samoubilačkih dronova i projektila protiv Izraela. Zapadni Jerusalim tvrdi da je uspeo u presretanju 99 odsto baraža i sprečavanju velikih žrtava ili oštećenja infrastrukture.
Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova je odgovorilo pozivom na „bolne sankcije“ Iranu, kao i na proglašenje Teheranske Islamske revolucionarne garde (IRGC) terorističkom organizacijom. Sazvana je hitna sednica Saveta bezbednosti UN radi razmatranja napada.
Nebenzia je uporedio zabrinutost saveta oko zaštite zapadnih zemalja i njihovih saveznika sa njegovom neaktivnošću kada je Izrael bombardovao iranski konzulat. „Mi veoma dobro znamo da je napad na diplomatsko predstavništvo casus belli po međunarodnom pravu. A da je zapadna predstavnica pogođena, odmah biste srušili represalije.
Međutim, dodao je, „kada su u pitanju druge zemlje, njihova prava – uključujući pravo na samoodbranu – pa, to je druga stvar, kako vi volite da kažete… Ono čemu smo svedoci je ispoljavanje licemerja i dvostrukih standarda to je skoro neprijatno gledati.”
SAD, Velika Britanija i Francuska su u suštini odbile da potvrde da se osnovni principi međunarodnog prava koji se tiču diplomatskih objekata podjednako primenjuju na sve države, rekao je Nebenzia. Istovremeno, Izrael se nije suočio sa posledicama zbog nepoštovanja rezolucija UN, uključujući prošlomesečni zahtev za prekid vatre u Gazi.
„Smatramo da je hitno da cela međunarodna zajednica preduzme sve neophodne napore za deeskalaciju situacije“, rekao je ambasador. „U suprotnom, region bi mogao biti uvučen u začarani krug međusobnih napada i nasilja.