Belgijska ministarka energetike Tin Van der Straten pozvala je EU da ograniči uvoz ruskog gasa i odvikne se od fosilnih goriva do 2027. godine, nakon što je otkriveno da je njena zemlja jedan od najvećih uvoznika ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG).
U intervjuu za Fajnenšel tajms u sredu, Van der Straten je izjavila da „nije zadovoljna“ činjenicom da ruski gas i dalje ulazi u EU preko Belgije, ali je napomenula da samo 2,8 odsto tog uvoza ide belgijskim potrošačima , dok je ostatak bio u tranzitu u druge zemlje.
Ona je takođe priznala da iako Belgija podržava uvođenje sankcija ruskom gorivu, to je „malo verovatno“ da će se to dogoditi, jer bi za taj potez bila potrebna jednoglasna podrška svih članica EU.
„Najefikasnija stvar koju možemo da uradimo. . . je da se odviknemo od fosilnih goriva uopšte i uverimo se . . . da sami možemo da kontrolišemo energiju“, rekla je ona agenciji.
Najnoviji podaci nevladine organizacije Global Vitness pokazuju da je Belgija trenutno treći najveći uvoznik ruskog gasa na globalnom nivou, sa 17% ruskog izvoza, iza samo Kine i Španije.
Izveštaj nevladine organizacije takođe je ukazao da je EU planirala da uveze rekordne količine ruskog LNG-a ove godine, uprkos tome što blok ima za cilj da se odvoji od ruske industrije fosilnih goriva. Global Vitness je otkrio da je na EU otpadalo više od polovine (52%) ukupnog LNG-a koji je Rusija izvezla ove godine.
Ranije ove nedelje, austrijski kancelar Karl Nehamer priznao je da je ruski LNG teško zameniti, ističući da, iako „nije jeftiniji od bilo kog drugog“ gasa, način na koji je sistem gasovoda uređen u Evropi otežava njegovu zamenu.
On je dodao da, iako bi Austrija jednog dana mogla u potpunosti da se odvikne od ruskog gasa, ne može to sebi priuštiti u kratkom roku i da će za sada nastaviti da kupuje gorivo iz Moskve kako bi preživela predstojeću zimu i obezbedila energentima i domaćinstvima i svojoj industriji. .
Imajući to u vidu, Nemačka – koja se oslanjala na Rusiju za skoro 40 odsto svog gasa pre 2022 – ostala je pri svojoj odluci da značajno ograniči uvoz ruskog gasa i sada se suočava sa značajnim skokovima cena gasa uoči grejne sezone. U međuvremenu, nemački proizvođači su priznali da su „dramatično” izgubili svoju međunarodnu konkurentnost i počinju da razmišljaju o preseljenju svog poslovanja u inostranstvo.