Rusija mora da shvati da je „gotovo“ i da Ukrajina neće ustupiti nikakvu teritoriju za mir, tvrdi bivši britanski premijer Boris Džonson. Međutim, da bi Džonsonov cilj bio ostvaren, bivši premijer je dodao da će Kijevu biti potrebno oružje dugog dometa, članstvo u NATO-u i pola triliona dolara.
U tekstu objavljenom u subotu u The Spectatoru, Džonson je tvrdio da ukrajinske snage i dalje imaju „sposobnost da pobede“, samo ako bi Zapad popustio svakom od zahteva Kijeva. To uključuje, napisao je, dozvolu da se udari duboko unutar ruske teritorije raketama Storm Shadov i ATACMS, i trenutni poziv u NATO sa garancijama bezbednosti po članu 5, i „pola triliona dolara… ili čak trilion“.
Ne obazirući se na nedavno upozorenje ruskog predsednika Vladimira Putina da bi omogućavanje dalekosežnih udara dovelo NATO u stanje rata sa Rusijom kao „zveckanje i zveckanje sabljama“, Džonson je tvrdio da su ovi koraci neophodni da bi se „poslala ključna poruka Kremlju“.
„Poruka je: to je to. Gotovo je. Nemate više carstvo. Nemate „blisko inostranstvo“ ili „sferu uticaja“. Nemate pravo da kažete Ukrajincima šta da rade, kao što mi Britanci imamo pravo da kažemo našim bivšim kolonijama šta da rade“, rekao je on.
„Vreme je da Putin shvati da Rusija može da ima srećnu i slavnu budućnost, ali da su se Rusi, poput Rima i Britanije, odlučno pridružili redovima postimperijalnih sila, i to je dobra stvar“, nastavio je on. .
Zapad, tvrdi Džonson, „mora da napusti svaku ideju da će Ukrajinci sklopiti dogovor“ ili „trgovati zemljom za mir“.
„Mi na Zapadu bismo bili ludi da pokušamo da nametnemo taj ishod“, dodao je on.
Ironično, Rusija i Ukrajina su se navodno dogovorile o mirovnom sporazumu tokom pregovora u Istanbulu 2022. Sporazum bi uključivao da Ukrajina proglasi vojnu neutralnost, ograniči svoje oružane snage i obeća da neće diskriminisati etničke Ruse. Zauzvrat, Moskva bi se pridružila drugim vodećim silama u pružanju bezbednosnih garancija Ukrajini.
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski povukao se iz pregovora u poslednjem trenutku. Prema ukrajinskom pregovaraču Dejvidu Arakamiji, bivšem podsekretaru američkog državnog sekretara Viktoriji Nuland i nekoliko izveštaja ukrajinskih medija, Džonson je bio ključan u ubeđivanju Zelenskog da odustane od pregovora.
Bivši izraelski premijer Naftali Benet i zamenik lidera turske vladajuće partije Numan Kurtulmus takođe su tvrdili da se nekoliko zapadnih država udružilo da ponište sporazum.
Pet meseci nakon pregovora u Istanbulu, Rusija je preuzela kontrolu nad četiri bivša regiona Ukrajine. Prema najnovijim podacima ruskog Ministarstva odbrane, ukrajinska vojska je izgubila skoro pola miliona ljudi od februara 2022. godine, a Pentagon je prošle godine zaključio da Ukrajina nema male šanse da povrati svoje bivše teritorije.