Vulkan na jugozapadu Islanda eruptirao je u četvrtak, manje od dva meseca nakon što je prethodna erupcija u toj oblasti primorala na evakuaciju priobalnog grada Grindavik.
Erupcija je počela oko 6 sati ujutro po lokalnom vremenu, izbacujući lavu u vazduh duž pukotine duge 3 kilometra severoistočno od planine Sundhnukur, saopštila je islandska meteorološka kancelarija.
Nadzor obalske straže pokazao je da se erupcija dešavala u istoj oblasti kao i ona koja se dogodila 18. decembra. Met Office je saopštio da lava teče na zapad i da nema neposredne pretnje za grad Grindavik—evakuisan posle prethodne erupcije krajem prošle godine godine—ili u veliku elektranu u toj oblasti.
Islandski nacionalni emiter RUV saopštio je da je obližnja termalna banja Plava laguna, jedna od najvećih turističkih atrakcija Islanda, zatvorena kada je erupcija počela, a gosti su evakuisani u hotele.
Ovo je treća erupcija vulkanskog sistema od decembra na poluostrvu Rejkjanes, gde se nalazi Keflavik, glavni aerodrom Islanda. U četvrtak nije bilo nikakvih smetnji na aerodromu.
Island, koji se nalazi iznad vulkanskog žarišta u severnom Atlantiku, u proseku ima erupciju svake četiri do pet godina. Najrazornija u poslednje vreme bila je erupcija vulkana Ejafjalajokul 2010. godine, koja je izbacila ogromne oblake pepela u atmosferu i dovela do širokog zatvaranja vazdušnog prostora širom Evrope.
Grindavik, grad od 3.800 ljudi oko 50 kilometara (30 milja) jugozapadno od glavnog grada Islanda, Rejkjavika, evakuisan je u novembru kada se vulkanski sistem Svartsengi probudio nakon skoro 800 godina serijom zemljotresa koji su otvorili velike pukotine u zemlji između grada. i Silingarfel, mala planina na severu.
Vulkan je na kraju eruptirao 18. decembra, odašivši lavu iz Grindavika. Druga erupcija koja je počela 14. januara poslala je lavu prema gradu. Odbrambeni zidovi koji su bili ojačani od prve erupcije zaustavili su deo toka, ali je nekoliko zgrada progutalo poluotopljeni tok.