Al Džazira traži zaštitu za novinare u Gazi

Al Džazira traži zaštitu za novinare u Gazi

Al Džazira je zatražila zaštitu za novinare koji izvještavaju o izraelskom napadu na pojas Gaze i osudila „sistematsko gađanje“ novinara na palestinskoj teritoriji i regionu. U saopštenju objavljenom u četvrtak, medijska mreža Al Džazira navela je da su novinari u Gazi dobili „ozbiljne prijetnje“ dok nastavljaju da izvještavaju o tekućem izraelskom napadu i humanitarnoj krizi koja se odvija u sjevernom pojasu Gaze.

Otkako je Izrael započeo kontinuirani napad na Gazu u oktobru 2023. godine, izraelske snage su „metodično gađale i ubile više od 170 novinara“, uključujući reportere Al Jazeere. Ovi sistematski napadi prevazilaze pojedinačne tragedije. Oni predstavljaju proračunatu kampanju da se ućutkaju oni koji se usuđuju da dokumentuju realnost rata i razaranja i direktan napad na osnovno pravo na informacije, navodi mreža.

Pored toga, izraelske snage bombardovale su kancelarije Al Džazire u Gazi i izvršile racije i zatvorile kancelarije u Ramali i Jerusalimu na okupiranoj Zapadnoj obali nakon odluke kabineta izraelskog premijera Benjamina Netanjahua u maju 2024. da prestane sa radom mreže u Izraelu.

Ranije ovog meseca, mreža je odbacila tvrdnju izraelske vojske da su šest njenih novinara koji rade u Gazi bili članovi grupa Hamasa i Palestinskog islamskog džihada (PIJ). Najoštrije je osudio „neosnovane optužbe“ i naveo da dopisnici Al Džazire izvještavaju iz sjeverne Gaze i dokumentuju strašnu humanitarnu situaciju koja se tamo odvija kao „jedini međunarodni mediji“.

Izrael je od početka napada ozbiljno ograničio pristup Gazi za međunarodne medije. Najmanje 43.204 osobe, uglavnom žene i deca, ubijene su u izraelskim napadima od oktobra 2023. godine, prema palestinskim zdravstvenim vlastima.

Severna Gaza je bila pod opsadom više od dve nedelje dok izraelske snage nastavljaju obnovljenu kopnenu ofanzivu u toj oblasti. Izrael je nastavio da blokira ulazak pomoći i hrane kako bi sprečio da stigne do oko 400.000 ljudi koji su tamo zarobljeni.

„Tužne su i neodgovorne optužbe za terorizam protiv novinara Al Džazire.

„Jedina misija Mreže bila je nepokolebljiva posvećenost razotkrivanju bolnog uticaja ovog rata na nevine živote. Brutalno ubijanje i gađanje novinara naglašava hitnu potrebu za hitnim pravnim postupkom protiv izraelskih okupacionih snaga zbog njihovih gnusnih zločina“, navodi Mreža , dodajući da presedan napravljen u Gazi „ugrožava same temelje slobode medija širom sveta“.

Izraelske snage ubile su najmanje tri novinara Al Jazeere u Gazi od oktobra prošle godine. U julu, Ismail al-Ghoul i njegov kamerman Rami al-Rifi ubijeni su u izraelskom vazdušnom napadu na izbeglički kamp Šati zapadno od grada Gaze. U decembru, arapski novinar Al Jazeere Samer Abudaka ubijen je u izraelskom napadu na Kan Junisa u južnoj Gazi. U tom napadu je povrijeđen i šef biroa Al Džazire u Gazi Vael Dahdouh.

Dahduhova supruga, sin, ćerka i unuk ubijeni su u izraelskom vazdušnom napadu na izbeglički kamp Nuseirat u oktobru prošle godine. U januaru je Dahduhov sin Hamza, takođe novinar Al Jazeere, ubijen u izraelskom raketnom napadu na Kan Iounisa.

Izraelske snage ubile su veteransku dopisnicu Al Džazire Širin Abu Akleh dok je izveštavala o izraelskom napadu na Dženin na Zapadnoj obali u maju 2022.

„Al Jazeera ostaje nepokolebljiva u svojoj posvećenosti traženju svih raspoloživih pravnih sredstava za procesuiranje počinilaca ovih zločina“, navodi se u saopštenju Mreže u četvrtak.

Prema CPJ, najmanje 134 novinara i medijskih radnika ubijeno je u izraelskim napadima u Gazi od početka rata. Komitet za zaštitu novinara izjavio je prošle godine da je izraelski rat u Gazi najsmrtonosniji u modernoj istoriji za novinare.

„Sada je vreme za akciju“, rekla je Al Džazira. „Međunarodna zajednica mora odlučno da deluje kako bi zaštitila novinare i osigurala da takvi zločini ne prođu nekažnjeno.“