Vrhovni sud Slovačke odobrio je ključne delove sporne izmene krivičnog zakona

Vrhovni sud Slovačke odobrio je ključne delove sporne izmene krivičnog zakona

Najviša pravna vlast Slovačke presudila je u sredu da su ključne odredbe sporne izmene krivičnog zakona koju je izradila vlada populističkog premijera Roberta Fica u skladu sa ustavom zemlje.

Zakon, koji je parlament odobrio u februaru, naišao je na oštre kritike u zemlji i inostranstvu. Hiljade Slovaka izašlo je na ulice u protestima koji su se proširili od glavnog grada Bratislave do više od 30 gradova i mesta – pa čak i u inostranstvu.

Ustavni sud je u svojoj odluci naveo da izmene – uključujući ukidanje kancelarije specijalnog tužioca za teška krivična dela kao što su korupcija, organizovani kriminal i ekstremizam – ne krše ustav. Te predmete će preuzimati tužioci u područnim kancelarijama, koji se takvim predmetima nisu bavili poslednjih 20 godina.

Izmenama su i smanjene kazne za koruptivna i neka druga krivična dela, mogućnost uslovnih osuda kao i značajno skraćenje zastarelosti.

Evropski parlament je doveo u pitanje sposobnost Slovačke da se bori protiv korupcije ako promene budu usvojene. Evropski zvaničnici rekli su da planovi Slovačke ugrožavaju zaštitu finansijskih interesa Evropske unije i njen antikorupcijski okvir.

Ipak, Ficova vladajuća koalicija ubrzala je promene u parlamentu, zaobilazeći preglede stručnjaka i drugih koji su obično uključeni u proces, i ograničila vreme za parlamentarnu debatu. Brojni ljudi povezani sa Ficovom strankom, uključujući zakonodavce, suočavaju se sa krivičnim gonjenjem u korupcijskim skandalima.

Bivša predsednica Slovačke Zuzana Čaputova i opozicione stranke osporile su amandman na Ustavnom sudu, rekavši da bi mogao da ugrozi vladavinu prava.

Čaputovin naslednik, Peter Pelegrini, blizak Ficov saveznik, rekao je da „u potpunosti poštuje“ presudu suda.

Fico se vratio na vlast po četvrti put prošle godine nakon što je njegova levičarska partija Smer, ili Pravac, pobedila na parlamentarnim izborima prošlog septembra, nakon kampanje na proruskoj i antiameričkoj poruci.

Njegovi kritičari brinu da bi Slovačka mogla da napusti svoj prozapadni kurs i sledi smer Mađarske pod premijerom Viktorom Orbanom.