Vrhovni sud SAD produžio privremenu blokadu ograničenja na pilule za abortus

Vrhovni sud SAD produžio privremenu blokadu ograničenja na pilule za abortus

Sudija Vrhovnog suda SAD Semjuel Alito u sredu je zadržao ograničenja koja su postavili niži sudovi u pogledu pristupa piluli za abortus mifepristonom u osporivanju saveznog regulatornog odobrenja od strane grupa protiv abortusa, prenosi Rojters.

Odluka da se stvar zadrži na čekanju daje sudijama više vremena da razmotre zahteve administracije predsednika Džoa Bajdena i proizvođača pilula Danco Laboratories da blokiraju preliminarnu zabranu od 7. aprila koju je izdao američki okružni sudija Metju Kačmarik u Teksasu, a koja bi u velikoj meri ograničila dostupnost mifepriston dok traje parnica.

Alitovom naredbom produžena je pauza u sporu do petka u 23.59. ET (subota 03:59 GMT). On je ranije obustavio presude nižeg suda do kraja srede.

Vrhovni sud ima konzervativnu većinu od 6-3.

Administracija nastoji da odbrani mifepriston pred sve većim zabranama i ograničenjima abortusa koje su donele države predvođene republikancima otkako je Vrhovni sud u junu 2022. poništio značajnu odluku Roe protiv Vejda iz 1973. godine, koja je legalizovala proceduru širom zemlje. Alito je autor te presude.

Bela kuća je spremna za dugu pravnu borbu po tom pitanju, rekla je sekretar za štampu Karin Žan Pjer.

„Jasno je da ovo pažljivo pratimo… Spremni smo za svaki ishod“, dodla je Žan-Pjer.

Administracija i Danco rekli su sudijama u svojim podnescima da mifepriston možda neće biti dostupan mesecima ako se dozvoli da ograničenja stupe na snagu.

U slučaju koji bi mogao da ugrozi saveznu regulatornu vlast nad bezbednošću lekova, 5. okružni apelacioni sud SAD sa sedištem u Nju Orleansu je 12. aprila odbio da blokira ivice koje je naredio Kačmarik. Peto kolo je zaustavilo deo Kacsmarikove naredbe koja bi suspendovala odobrenje za lek od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) 2000. godine i efektivno ga povukla sa tržišta. FDA je američka agencija koja potvrđuje bezbednost prehrambenih proizvoda, lekova i medicinskih uređaja.

Ograničenja bi poništila radnje koje je FDA preduzela od 2016. kako bi se olakšao pristup mifepristonu nakon što se potvrdi bezbednost i efikasnost leka. Oživljena ograničenja bi uključivala ograničavanje njegove upotrebe na prvih sedam nedelja trudnoće, u odnosu na sadašnjih 10, i zahtev za tri lične posete lekaru da bi se izvršio abortus sa lekovima.

Mifepriston se koristi u kombinaciji sa drugim lekom koji se zove misoprostol za obavljanje abortusa sa lekovima, koji čine više od polovine svih abortusa u SAD.

Kompanija GenBioPro Inc sa sedištem u Nevadi, proizvođač jedine američke generičke verzije mifepristona, podnela je u sredu tužbu u kojoj je FDA imenovana kao tuženik koji želi da obezbedi da može da nastavi da prodaje svoju pilulu usred tekućih pravnih izazova. GenBioPro je imenovao FDA kao optuženog kako bi mogao da traži od suda da naredi agenciji da zadrži lek na tržištu.

Istraživanja javnog mnjenja Rojters/Ipsos pokazuju malu podršku nedavnim koracima ka daljem ograničavanju pristupa abortusu.

Većina Amerikanaca – nekih 68%, uključujući 46% republikanaca – protivi se Kacsmarikovoj odluci kojom se poništava odobrenje FDA za mifepriston. Oko 56% ispitanika reklo je da negativno gleda na Vrhovni sud.