Vrhovni sud SAD odmerava tužbu protiv Tvitera zbog masakra u Istanbulu

Vrhovni sud SAD odmerava tužbu protiv Tvitera zbog masakra u Istanbulu

Vrhovni sud SAD u sredu bi trebalo da sasluša drugi dan zaredom o zahtevu da se internet kompanije pozovu na odgovornost za sporni sadržaj koji postavljaju korisnici, ovog puta uključujući tužbu protiv Tvitera Inc od strane rođaka Jordanca ubijenog u masakru u noćnom klubu u Istanbulu, piše Rojters.

Sudije su u utorak saslušale argumente u žalbi koja proizilazi iz odvojene tužbe protiv Jutjuba u vlasništvu kompanije Google LLC, deo Alphabet Inc, od strane porodice Amerikanke ubijene u napadu islamističkih militanata u Parizu. Obe tužbe su pokrenute prema američkom zakonu koji omogućava Amerikancima da povrate odštetu u vezi sa „činom međunarodnog terorizma“.

Rođaci Navrasa Alasafa optužili su Tviter za pomaganje i podržavanje grupe Islamska država, koja je preuzela odgovornost za napad 1. januara 2017. ubio njega i još 38 drugih nešto posle ponoći tokom novogodišnje proslave, tako što nije kontrolisao platformu.

Tviter se žalio nakon što je niži sud dozvolio da se tužba nastavi i utvrdio da je kompanija odbila da preduzme „smislene korake“ da spreči Islamsku državu da koristi platformu društvenih medija.

Devet sudija u predmetu koji su se raspravljali u utorak izgledalo je kao da su pocepani oko toga da li da suze oblik pravnog imuniteta predviđenog članom 230 Zakona o pristojnosti u komunikaciji koji štiti internet kompanije od širokog spektra tužbi. Niži sud je odbacio taj slučaj uglavnom na osnovu imuniteta po članu 230.

Taj slučaj uključuje ponudu porodice Amerikanke po imenu Nohemi Gonzales koja je smrtno stradala u divljanju u Parizu 2015. godine – napadu za koji je odgovornost preuzela i Islamska država – da smatra Google odgovornim za preporučivanje određenim korisnicima Jutjuba sadržaja iz grupe. .

U slučaju Tviter, 9. okružni apelacioni sud SAD sa sedištem u San Francisku nije razmatrao da li je Odeljak 230 zabranio tužbu porodice. Gugl i Meta Fejsbuk su takođe optuženi, ali se formalno nisu pridružili Tviterovoj žalbi.

Ključno pitanje je da li se u tvrdnjama porodice u dovoljnoj meri navodi da je kompanija svesno pružila „značajnu pomoć“ „činu međunarodnog terorizma“ koji bi omogućio rođacima da održe tužbu i traže odštetu prema zakonu o borbi protiv terorizma.

Administracija predsednika Džoa Bajdena podržava Tviter u ovom slučaju, rekavši da Zakon o borbi protiv terorizma nameće odgovornost za pomaganje terorističkom činu, a ne za „pružanje opšte pomoći stranoj terorističkoj organizaciji“ bez uzročno-posledične veze sa aktom o kome je reč. Administracija je podržala tužioce u predmetu koji se raspravljao u utorak.

Islamska država je napad nazvala osvetom za tursko vojno učešće u Siriji. Policija je kasnije uhvatila glavnog osumnjičenog Abdulkadira Mašaripova, državljanina Uzbekistana.

Tviter je u sudskim dokumentima naveo da je ukinuo više od 1,7 miliona naloga zbog kršenja pravila protiv „pretnje ili promovisanja terorizma“.

Presude u oba slučaja treba da budu donete do kraja juna.