Vojska kaže da će SAD ponovo pokrenuti domaću proizvodnju TNT-a

Vojska kaže da će SAD ponovo pokrenuti domaću proizvodnju TNT-a

Američka vojska dodelila je u petak ugovor vredan 435 miliona dolara za izgradnju fabrike za proizvodnju TNT-a u zapadnom Kentakiju. Ova fabrika postaće prvi domaći izvor eksplozivnog materijala u decenijama, prema izjavama zvaničnika.

Lider republikanaca u Senatu, Mič Mekonel, istakao je značaj novog objekta u njegovoj matičnoj državi, naglašavajući da je deo šireg preuređenja industrijske odbrambene baze Sjedinjenih Američkih Država. Trinitrotoluen ili TNT se koristi u artiljerijskim granatama, bombama i granatama.

Vojska je saopštila da je uspostavljanje domaće proizvodnje TNT-a od vitalnog značaja za nacionalnu odbranu. Trenutni lanac snabdevanja ključnim eksplozivnim materijalom u potpunosti se oslanja na inostrane izvore.

Nova fabrika TNT-a u Kentakiju deo je strategije vojske za povećanje proizvodnje municije kako bi se obezbedio „blagovremen pristup osnovnim resursima“ za američku vojsku, izjavio je general-major Džon T. Rejm.

Ugovor za izgradnju fabrike je dodeljen kompaniji Repkon USA, a fabrika će se nalaziti u okrugu Muhlenberg u blizini mesta Graham. Očekuje se da će projekat otvoriti oko 200 do 250 građevinskih i oko 50 stalnih radnih mesta.

Republikanski predstavnik Sjedinjenih Američkih Država, Bret Gatri, naglasio je važnost dovoljnih zaliha eksploziva za artiljerijske granate, posebno u svetlu sukoba između Ukrajine i Rusije. TNT je primarno eksplozivno punjenje za artiljerijske granate od 155 mm, prema vojsci.

Predsednik Repkon USA Holdings Inc., Brajan Van Brunt, nazvao je izgradnju proizvodnog pogona „istorijskom prilikom“ koja će biti od vitalnog značaja za vojsku i na koju će se oslanjati decenijama.

Mič Mekonel, koji se bliži kraju svog dugog mandata kao lider republikanaca u Senatu, naglasio je potrebu za jačanjem odbrane nacije radi odvraćanja od stranih protivnika. Mekonel je istakao važnost podrške Ukrajini u sukobu sa Rusijom, te je istakao potrebu da se suprotstave autoritarnim režimima poput Severne Koreje, Kine, Rusije i Irana.