Vodeća grupa za ljudska prava poziva Irak da zaustavi deportacije sirijskih izbeglica

Vodeća grupa za ljudska prava poziva Irak da zaustavi deportacije sirijskih izbeglica

Iračke vlasti u Bagdadu i administracija poluautonomnog severnog iračkog kurdskog regiona arbitrarno zatvaraju i deportuju sirijske izbeglice u svoju zemlju, saopštila je u četvrtak vodeća međunarodna grupa za ljudska prava.

Hjuman rajts voč (eng. Human Rights Watch) sa sedištem u Njujorku saopštio je da je dokumentovao slučajeve u kojima su iračke vlasti deportovale Sirijce iako su imali legalan boravak ili su bili registrovani u agenciji UN za izbeglice.

Sirijci su prijavili da su uhapšeni u racijama na radnom mestu ili na ulicama, au dva slučaja u kancelarijama za boravak dok su pokušavali da obnove svoje dozvole.

Prema UNHCR-u, Irak je domaćin najmanje 260.000 sirijskih izbeglica, od kojih oko 90 odsto živi u autonomnom kurdskom regionu severnog Iraka. Oko 60% živi u urbanim sredinama, dok su ostali u izbegličkim kampovima.

Hjuman rajts voč je razgovarao sa sedam Sirijaca u Irbilu i Bagdadu između 19. i 26. aprila koji su bili deportovani — uključujući četvoricu na aerodromu u Irbilu koji su čekali da budu stavljeni na let, navodi se u saopštenju.

Sara Sanbar, istraživač Iraka iz HRV-a, rekla je da taj pas nije u stanju da utvrdi ukupan broj deportovanih Sirijaca. Grupa je rekla da su deportacije ostavile Sirijce u Iraku da žive u strahu.

„Prisilnim vraćanjem tražilaca azila u Siriju, Irak ih svesno stavlja u opasnost“, rekao je Sanbar.

Portparol iračke vlade nije odmah odgovorio na zahteve za komentar od strane Asošiejted presa.

Iračke vlasti su takođe sve teže otežale legalan boravak Sirijaca u zemlji.

Regionalna vlada iračkih Kurda na severu je – na zahtev Bagdada – suspendovala vize za ulazak građana Sirije u sklopu širih napora da se reguliše strana radna snaga u Iraku, ograničavajući mogućnost Sirijaca da uđu u kurdsku regiju radi posla ili utočišta.

Mnoge kompanije u Iraku zapošljavaju sirijske radnike, a da ih nisu legalno registrovali, zbog čega rade dugo za niske plate.

Nova pravila u regionu iračkih Kurda zahtevaju od kompanija da registruju sirijske radnike i za njih plaćaju doprinose za socijalno osiguranje. Međutim, neke kompanije teraju zaposlene da plaćaju polovinu naknada za socijalno osiguranje iz svojih plata.

Sirijski radnik u kurdskom regionu rekao je agenciji AP da su naknade po dolasku za jednomesečnu vizu za Sirijce koštale 150 dolara. Te vize bi mogle biti produžene do godinu dana. Govorila je pod uslovom da ostane anonimna, plašeći se da bi mogla biti deportovana.

Sada Sirijci moraju biti registrovani pod brojem socijalnog osiguranja koji pokazuje da njihov poslodavac plaća porez na njih, rekao je, inače ne mogu da obnove svoje vize. U Bagdadu jednogodišnja radna viza koja dolazi sa brojem socijalnog osiguranja košta 2.000 dolara.

Zemlje domaćini koje su dale sklonište sirijskim izbeglicama sve više se zalažu za njihov povratak kući, gde je rat u zemlji, koji sada traje 14. godina, uglavnom zamrznut duž bivših linija fronta. Ujedinjene nacije i grupe za ljudska prava kažu da Sirija i dalje nije bezbedna za povratak.

Hjuman rajts voč je saopštio da su u julu 2023. godine povratnici iz Iraka navodno bili mučeni u pritvoru sirijske vojne obaveštajne službe i regrutovani u vojnu službu.