Libanski Hezbolah ima novo oružje i obaveštajne sposobnosti koje bi mu mogle pomoći da gađa kritičnije pozicije dublje unutar Izraela u slučaju sveopšteg rata, upozorio je u sredu vođa militantne grupe.
Komentari Hasana Nasralaha usledili su kada se čini da višemesečni prekogranični sukob koji tinja između Hezbolaha i Izraela dostiže tačku ključanja i dan nakon što se visoki američki izaslanik susreo sa libanskim zvaničnicima u svom najnovijem pokušaju da ublaži tenzije.
„Sada imamo novo oružje. Ali neću da kažem šta su oni“, rekao je on u televizijskom obraćanju u znak sećanja na glavnog komandanta Hezbolaha ubijenog u izraelskom vazdušnom napadu u južnom Libanu prošle nedelje. „Kada odluka bude doneta, oni će se videti na prvim linijama fronta.
Hezbolah je prvi put od početka rata između Izraela i Hamasa u Gazi prošlog oktobra upotrebio dronove lokalne proizvodnje, kao i rakete zemlja-vazduh da otera izraelske avione.
Nasralah je 2021. rekao da Hezbolah ima 100.000 boraca, ali je sada tvrdio da je broj mnogo veći, bez detaljnijeg objašnjenja. Takođe je rekao da je odbio ponude savezničkih zemalja i milicija u regionu koje bi mogle da dodaju desetine hiljada u njegove redove.
Skoro 10-minutni video koji je navodno snimio nadzorni dron Hezbolaha i objavljen u utorak prikazuje delove Haife – grada udaljenog od granice između Izraela i Libana. Nasralah je u svom govoru u sredu rekao da Hezbolah ima mnogo više snimaka — očiglednu pretnju da bi mogao da stigne do lokacija duboko u Izraelu.
Šef izraelske vojske, general-potpukovnik Herci Halevi, posetio je u sredu vojnike izraelske protivvazdušne odbrane u blizini granice sa Libanom, rekavši da je Izrael svestan sposobnosti Hezbolaha prikazanih na snimku i da ima rešenja za ove pretnje.
„Naravno, imamo beskonačno veće sposobnosti, rekao je on i dodao: „Mislim da je neprijatelj upoznat samo sa nekoliko njih i (mi) ćemo se suprotstaviti njima u pravom trenutku.
Hezbolah, saveznik palestinske militantne grupe Hamas, skoro svakodnevno razmenjuje udare sa Izraelom od izbijanja rata u Gazi 7. oktobra, sa ciljem da povuče izraelske snage iz zahvaćenog Pojasa Gaze.
Napadi Hezbolaha su eskalirali nakon što je Izrael proširio ofanzivu prošlog meseca na grad Rafa na jugu Gaze i dodatno su porasli prošle nedelje nakon što je u izraelskom udaru ubijen visokorangirani komandant Hezbolaha Taleb Sami Abdulah, najviši militant koji je do sada ubijen tokom rata između Izraela i Hamasa.
Takođe u utorak, izraelska vojska je saopštila da je „odobrila i potvrdila“ planove za ofanzivu u Libanu, iako bi odluka o stvarnom pokretanju takve operacije morala da dođe od političkog rukovodstva zemlje.
Upozorenja obe strane usledila su nakon posete višeg savetnika predsednika Džoa Bajdena Amosa Hohštajna, koji se ove nedelje sastao sa zvaničnicima u Libanu i Izraelu u svom poslednjem pokušaju da deeskalira tenzije. Hohštajn je novinarima u utorak u Berlinu rekao da je to „veoma ozbiljna situacija“ i da je diplomatsko rešenje za sprečavanje većeg rata „hitno“.
Nasralah je rekao da bi širi rat sa Libanom imao regionalne implikacije i da bi Hezbolah napao bilo koju drugu zemlju u regionu koja je pomogla Izraelu u ratnim naporima, pozivajući se na Kipar, koji je bio domaćin izraelskim snagama na vežbama. On je sugerisao da bi Kipar mogao dozvoliti Izraelu da koristi svoje baze u slučaju šireg rata.
Kao odgovor, kiparski predsednik Nikos Hristodulides rekao je da njegova ostrvska država „ni na koji način nije uključena” u bilo kakve vojne operacije u regionu. Kipar je „deo rešenja, a ne deo problema“, rekao je on, ukazujući na pomorski koridor Kipar-Gaza koji se koristi za isporuku pomoći palestinskoj teritoriji.
Samo bi prekid vatre u Gazi zaustavio granične borbe između Libana i Izraela ili napade jemenskih Huti pobunjenika i iračkih milicija udruženih sa Hezbolahom na zapadne i Izraelske ciljeve.
Izrael vidi Hezbolah kao svoju najdirektniju pretnju, a njih dvojica su vodili 34-dnevni rat 2006. koji je završio u ćorsokaku. Hebolahove vojne sposobnosti su od tada značajno porasle, a Sjedinjene Države i Izrael procenjuju da grupa, zajedno sa drugim libanskim militantnim frakcijama, ima oko 150.000 projektila i raketa. Hezbolah je takođe radio na precizno navođenim projektilima.
Hezbolah je saopštio da su najmanje četiri njegova borca poginula u izraelskim napadima u sredu kada se Hohštajn vratio u Izrael na novu rundu sastanaka.
Libanski državni mediji izvestili su o napadima duž granice i u blizini priobalnog grada Tira, udaljenog oko 30 kilometara (20 milja). Izraelska vojska je saopštila da su dva lansiranja Hezbolaha oštetila nekoliko vozila na severu Izraela.
Kamel Mohana, šef Udruženja Amel, nevladine organizacije koja pruža zdravstvene usluge u različitim oblastima Libana, rekao je da je zdravstveni centar udruženja u gradu Khiam pogođen i oštećen izraelskim granatiranjem.
U izraelskim udarima u Libanu je poginulo više od 400 ljudi, većinom Hezbolah i drugi militanti, ali i preko 80 civila i neboraca. Na severu Izraela u napadima iz Libana ubijeno je 16 vojnika i 11 civila.