Vlasti istražuju ko stoji iza pobune u glavnom gradu Brazila

Vlasti istražuju ko stoji iza pobune u glavnom gradu Brazila

RIO DE ŽANEIRO – Brazilske vlasti saopštile su u ponedeljak da istražuju ko je možda stajao iza šokantne pobune zbog koje su demonstranti upali u nacionalne sale moći u neredima koji su imali upadljive sličnosti sa pobunom 6. januara 2021. u američkom Kapitolu, piše AP.

U demonstraciji bez presedana za najveću latinoameričku naciju, hiljade pristalica bivšeg predsednika Jaira Bolsonara okupilo se u nedelju u Kongresu, Vrhovnom sudu i predsedničkoj palati. Mnogi od njih su rekli da žele da brazilska vojska vrati krajnje desničarski Bolsonaro na vlast i zbaci novoinaugurisanog levičarskog predsednika Luiza Inasija Lulu da Silvu.

Takođe u ponedeljak, policija je srušila pro-Bolsonarov kamp ispred vojne zgrade i tamo pritvorila oko 1.200 ljudi, saopštila je agencija za štampu ministarstva pravde za Asošijeted pres. Služba za štampu savezne policije saopštila je da snage već planiraju da optuže oko 1.000 ljudi.

Lula i čelnici Vrhovnog suda, Senata i Donjeg doma potpisali su pismo u kojem su osudili napad i rekli da preduzimaju zakonske mere.

Ministar pravde Flavio Dino rekao je novinarima da je policija počela da prati one koji su platili autobuse koji su prevozili demonstrante do glavnog grada. Govoreći u ponedeljak na konferenciji za novinare, on je rekao da demonstranti očigledno nameravaju da svojim prikazima stvore domino efekat širom zemlje i da bi mogli biti optuženi za niz krivičnih dela, uključujući organizovani kriminal, izvođenje državnog udara i nasilno ukidanje demokratske vladavine prava .

„Mislimo da je najgore prošlo“, rekao je Dino i dodao da je Vlada sada fokusirana na kažnjavanje prekršilaca zakona i onih koji su im omogućili. „Ne možemo i nećemo praviti kompromise u ispunjavanju naših zakonskih obaveza, jer je to ispunjenje neophodno da se ovakvi događaji ne ponove.

Demonstranti koji su nosili zeleno-žutu državnu zastavu razbili su prozore, srušili nameštaj i bacili kompjutere i štampače na zemlju. Probušili su rupe na ogromnoj slici Emilijana Di Kavalkantija u predsedničkoj palati i uništili druga umetnička dela. Prevrnuli su sto u obliku slova U gde se sastaju sudije Vrhovnog suda, otkinuli su vrata sa kancelarije jednog sudije i vandalizirali statuu ispred suda. Unutrašnjost zgrada ostala je u ruševinama.

Pritvaranja u ponedeljak usledila su pored 300 ljudi koji su uhapšeni u nedelju tokom nereda.

Policija je bila primetno spora u reagovanju — čak i nakon dolaska više od 100 autobusa — što je dovelo do pitanja da li su vlasti jednostavno ignorisale brojna upozorenja, potcenile snagu demonstranata ili su na neki način bili saučesnici.

Tužioci u prestonici rekli su da su lokalne snage bezbednosti u najmanju ruku nemarne. Vrhovni sud je privremeno suspendovao regionalnog guvernera. Drugi sudija je okrivio vlasti što nisu brzo suzbile neofašizam u Brazilu.

Posle svog izbornog poraza 30. oktobra, Bolsonaro, koji je otišao na Floridu, izaziva uverenje među svojim tvrdokornim pristalicama da je elektronski sistem glasanja sklon prevari, iako nikada nije izneo nikakve dokaze. Njegov sin poslanik Eduardo Bolsonaro održao je nekoliko sastanaka sa bivšim predsednikom SAD Donaldom Trampom, Trampovim dugogodišnjim saveznikom Stivom Benonom i njegovim višim savetnikom za kampanju Džejsonom Milerom.

Do ranog popodneva u ponedeljak, preostale Bolsonarove pristalice su se raspršile dok se širila vest da je hospitalizovan na Floridi zbog bolova u stomaku. Njegovo stanje nije bilo jasno, ali na fotografiji koju je objavio brazilski list O Globo vidi se kako se smeje iz bolničkog kreveta. Više puta je bio hospitalizovan od kada je preživeo ubod nožem 2018. Portparol bolnice nije odmah odgovorio na telefonski poziv i tekstualnu poruku.

U zajedničkom saopštenju objavljenom iz Meksiko Sitija, američki predsednik Džo Bajden, meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador i kanadski premijer Džastin Trudo osudili su napad „na brazilsku demokratiju i miran prenos vlasti“.

Rezultate brazilskih izbora — najbližih u više od tri decenije — brzo su prepoznali političari širom spektra, uključujući neke saveznike Bolsonara, kao i desetine vlada. I Bolsonaro je iznenadio skoro sve tako što je odmah nestao iz vidokruga. Niti je priznao poraz, niti je naglašeno uzvikivao prevaru, iako su on i njegova stranka podneli zahtev za poništavanje miliona glasova koji je brzo odbačen.

Od 1996. Brazilci koriste sistem elektronskog glasanja koji stručnjaci za bezbednost smatraju manje sigurnim od ručno obeleženih papirnih listića, jer sistem ne ostavlja trag na papiru koji se može revidirati. Ali brazilski sistem se pomno ispituje, a domaće vlasti i međunarodni posmatrači nikada nisu pronašli dokaze da je on iskorišćen za vršenje prevare.

Ipak, Bolsonarove pristalice su odbile da prihvate rezultate. Blokirali su puteve i ostali logorovani ispred vojnih zgrada, pozivajući oružane snage da intervenišu.

Dino, ministar pravde, nazvao je logore inkubatorima terorizma. Protesti su bili pretežno mirni, ali izolovane pretnje – uključujući bombu pronađenu na kamionu sa gorivom koji je krenuo ka aerodromu u Braziliji – izazvale su bezbednosne brige.

Dva dana pre Luline inauguracije 1. januara, Bolsonaro je odleteo u SAD i nastanio se u Orlandu. Mnogi Brazilci su izrazili olakšanje što je, iako je odbio da učestvuje u tranziciji vlasti, njegovo odsustvo omogućilo da se to dogodi bez incidenata.

Ili je tako bilo, sve do nedeljne pustoši.

Analitičari su za AP rekli da bi preokret mogao da donese veću političku podršku Luli i njegovoj najavljenoj misiji da pacifikuje polarizovanu zemlju. Mnogi desničarski građani i političari bili su odbojni nedeljnim scenama i željni da se distanciraju od krajnje desničarskog radikalizma. Lider Bolsonarove partije nazvao je ustanak „sramotom“.

„Ovo je možda bio početak kraja. Politički sistem će želeti da izoluje taj radikalni pokret i da se udalji od njega“, rekao je Mario Sergio Lima, politički analitičar u Medlei Advisors-u. „Mislim da ćemo sada videti da desnica pokušava da stvori nove alternative i nove lidere, a centar se distancira.

Na konferenciji za novinare iz države Sao Paulo, Lula je pročitao nedavno potpisan dekret da savezna vlada preuzme kontrolu nad bezbednošću u saveznom okrugu. On je rekao da takozvani „fašistički fanatici“, kao i oni koji su finansirali njihove aktivnosti, moraju biti kažnjeni. On je takođe optužio Bolsonara da je podsticao ustanak.

Bolsonaro je odbacio predsednikove optužbe kasno u nedelju. Pišući na Tviteru, on je rekao da su mirni protesti deo demokratije, ali da su vandalizam i invazija na javne zgrade „izuzeci od pravila“.

Za razliku od napada u SAD 2021, nekoliko zvaničnika bi radilo u najvišim vladinim zgradama u nedelju. A video snimci pokazuju ograničeno prisustvo vojne policije glavnog grada.

Na jednom snimku se vidi kako se grupa demonstranata lako probija kroz policijsku barikadu, a samo nekoliko policajaca koristi biber sprej. Drugi je pokazao kako policajci stoje po strani dok demonstranti upadaju u Kongres, uključujući i jednog koji je svojim telefonom snimio šta se dešava.

„Ovo je bila velika greška vlade federalnog okruga“, rekao je Tijago de Arago, direktor strategije u brazilskoj političkoj konsultantskoj kući Arko Advice. „Svi su znali da oni (demonstranti) dolaze u Braziliju. Očekivalo se da će vlada saveznog okruga reagovati kako bi zaštitila prestonicu. Nisu uradili ništa od toga.“

Lula je na konferenciji za novinare rekao da postoji „nesposobnost ili zlonamernost” policije i obećao je da će neki biti kažnjeni.

Guverner federalnog okruga Ibaneis Roča potvrdio je na Tviteru da je otpustio šefa javne bezbednosti glavnog grada Andersona Toresa, nekoliko sati pre nego što je sudija Vrhovnog suda suspendovao guvernera sa funkcije, navodeći „namerni propust“.