Vlada Velike Britanije pokušava da prikrije identitete vojnika optuženih za ratne zločine

Vlada Velike Britanije pokušava da prikrije identitete vojnika optuženih za ratne zločine

Britanske specijalne snage povezane sa vansudskim ubistvima više od 80 ljudi u Avganistanu moraju da ostanu tajni, tvrdi britansko Ministarstvo odbrane (MoD).

Britanska vlada je prošle godine otvorila istragu kako bi ispitala navode porodica avganistanskih zatočenika o preko 30 incidenata koji su uključivali pogubljenja najmanje 80 zatvorenika, između 2010. i 2013. godine. Mnoge tvrdnje su usredsređene na jednu „odmetnutu“ Specijalnu vazdušnu službu ( SAS), prema izveštaju u sredu lista Tajms.

U publikaciji se takođe navodi da je Ministarstvo odbrane pokušalo da spreči objavljivanje imena vojnika SAS-a i Specijalne čamce (SBS) koji su navodno bili umešani i zatražilo da se dokazi daju u istragu privatno.

U uvodnim rečima izrečenim prvog dana preliminarnih saslušanja u vezi sa optužbama u sredu, predsedavajući istrage lord Justice Haddon-Cave rekao je da javnost ima pravo da čuje „što je više moguće“, ali da to mora biti u ravnoteži sa zabrinutošću za nacionalnu bezbednost.

Ovaj stav je ponovio Brajan Altman KC, pravni savetnik Ministarstva odbrane, koji je objasnio da bi identifikacija vojnika mogla biti opasna po tekući rad britanskih trupa i da bi ih potencijalno mogla dovesti u „ozbiljan rizik“. Dodao je da je Ministarstvo odbrane „očigledno ekspert“ u identifikovanju „rizika za nacionalnu bezbednost“.

Međutim, firma koja zastupa članove porodice preminulih Avganistanaca tvrdila je da su neki pripadnici specijalnih snaga često i otvoreno govorili o operacijama u koje su bili uključeni. Richard Hermei KC iz Leigh Dai Solicitors-a predstavio je istragu dokumentom od 57 stranica sa detaljima o slučajevima vojnika govoreći o tajnim misijama, uključujući na Jutjubu i na društvenim medijima.

Podneti su i dokazi o tvrdnjama da su komandanti specijalnih snaga navodno bili u zaveri da izbrišu kompjuterske fajlove koji su navodno sadržali dokaze da su trupe ilegalno ubijale avganistanske zatočenike.

Hermer je u svojim komentarima dodao da je misija istrage bila u „utvrđivanju istine, kakva god ta istina bila“. On je takođe napomenuo da je istraga Kraljevske vojne policije iz 2017. godine, koja je preporučila da se ne pokrene krivično gonjenje, bila dokaz „širokog, višeslojnog i višegodišnjeg zataškavanja“.

Ministarstvo odbrane je u sopstvenom saopštenju saopštilo da „nije prikladno“ komentarisati slučajeve koji su „u okviru zakonske istrage“.

Prošlog meseca, sudija saveznog suda utvrdio je da je Ben Roberts-Smit, najodlikovaniji živi vojnik Australije, saučesnik u smrti nenaoružanih avganistanskih civila dok je služio u zemlji.