Vlada Mjanmara pod vojnom kontrolom produžila je vanredno stanje koje je uvela kada je vojska preuzela vlast od izabrane vlade pre 2 1/2 godine, objavili su u ponedeljak državni mediji, što je dovelo do daljeg odlaganja izbora koje je obećala kada je preuzelo je.
Televizija MRTV saopštila je da se Savet za nacionalnu odbranu i bezbednost sastao u ponedeljak u glavnom gradu Najpitou i produžio vanredno stanje za još šest meseci počevši od utorka jer je potrebno vreme da se pripreme za izbore. NDSC je nominalno ustavno vladino telo, ali ga u praksi kontroliše vojska.
Saopštenje je predstavljalo priznanje da vojska ne vrši dovoljno kontrole da bi organizovala izbore i da nije uspela da pokori široko rasprostranjeno protivljenje vojnoj vladavini, što uključuje sve izazovniji oružani otpor, kao i nenasilne proteste i građansku neposlušnost, uprkos tome što vojska ima ogroman prednost u ljudstvu i oružju.
Vanredno stanje je proglašeno kada su trupe uhapsile Aung San Su Ći i najviše zvaničnike njene vlade i članove njene stranke Nacionalna liga za demokratiju 1. februara 2021. Preuzimanje vlasti je preokrenulo godine napretka ka demokratiji nakon pet decenija vojne vladavine.
Vojska je saopštila da je preuzela vlast zbog prevare na poslednjim opštim izborima održanim u novembru 2020. godine, na kojima je partija Su Ći odnela ubedljivu pobedu, dok je stranka solidarnosti i razvoja koju podržava vojska prošla loše. Nezavisni posmatrači izbora rekli su da nisu pronašli nikakve veće nepravilnosti.
Preuzimanje vojske naišlo je na rasprostranjene mirne proteste koje su snage bezbednosti ugušile smrtonosnom silom, što je izazvalo oružani otpor koji su stručnjaci UN opisali kao građanski rat.
Od ponedeljka, snage bezbednosti su ubile 3.857 ljudi od preuzimanja vlasti, prema podacima nezavisnog udruženja za pomoć političkim zatvorenicima.
Ustav koji je donela vojska iz 2008. dozvoljava vojsci da vlada zemljom pod vanrednim stanjem godinu dana, sa dva moguća produženja od šest meseci ako pripreme za nove izbore još nisu završene, što znači da je rok istekao 31. januara ove godine. godine.
Međutim, NDSC je dozvolio vojnoj vladi da produži vanredno stanje za još šest meseci u februaru, rekavši da je zemlja i dalje u nenormalnoj situaciji. Saopštenje u ponedeljak je četvrto produženje.
Vanredno stanje omogućava vojsci da preuzme sve vladine funkcije, dajući šefu vladajućeg vojnog saveta, starijem generalu Min Aung Hlaingu, zakonodavna, sudska i izvršna ovlašćenja.
U izveštaju od ponedeljka nije precizirano kada bi glasanja mogla biti održana, samo se navodi da će do njih doći nakon što se ostvare ciljevi vanrednog stanja.
Prema ustavu, vojska mora da prenese vladine funkcije na predsednika, koji je na čelu NDSC, šest meseci pre izbora. To bi značilo vršilac dužnosti predsednika Miint Sve, penzionisani general.
Vojska je prvobitno najavila da će nove ankete biti održane godinu dana nakon njenog preuzimanja, a kasnije je rekla da će se održati u avgustu 2023. Ali produženje vanredne situacije u februaru onemogućilo je taj termin.
U izveštaju MRTV-a se navodi da je Miint Sve rekao članovima NDSC-a da vlada još treba da učini više da bi postigla stabilnost i vladavinu zakona kako bi se pripremila za izbore.
Kritičari kažu da ankete neće biti ni slobodne ni poštene pod vladom koju kontroliše vojska, koja je zatvorila nezavisne medije i uhapsila većinu lidera stranke Su Ći.
Njenu stranku je izborna komisija raspustila zajedno sa 39 drugih partija u martu jer se nije ponovo prijavila na osnovu zakona o registraciji političkih partija koji je donela vojna vlada početkom ove godine. Zakon otežava opozicionim grupama da postanu ozbiljan izazov kandidatima koje podržava vojska.
Su Ći (78) služi zatvorske kazne od ukupno 33 godine nakon što je osuđena u nizu politički okaljanih slučajeva koje je pokrenula uglavnom vojna vlada.