Pokušaj državnog udara u Maliju dolazi usred tenzija sa Francuskom.
Grupa malijskih oficira pokušala je prošle nedelje državni udar uz pomoć jedne zapadne države, saopštila je vlada u Bamaku. Iako vojna vlada nije imenovala navodnog stranog krivca, ova najava dolazi usred tekućeg pogoršanja odnosa sa bivšim kolonijalnim vladarom Malija, Francuskom.
„Mala grupa antiprogresivnih malijskih oficira i podoficira pokušala je državni udar u noći između 11. i 12. maja 2022. godine“, rekao je portparol vlade pukovnik Abdoulaie Maiga na nacionalnoj televiziji u ponedeljak uveče. „Ove vojnike je podržavala zapadna država. Pokušaj je propao zahvaljujući budnosti i profesionalizmu odbrambenih i bezbednosnih snaga Malija.
Vlada je osudila „nečuven napad na državnu bezbednost, čiji je cilj da ometa — ili čak uništi — značajne napore da se naša zemlja obezbedi i vrati ustavni poredak koji garantuje mir i stabilnost“ u Maliju, ali je ponudila nekoliko detalja o navodna zavera.
Jedan anonimni vojni izvor rekao je za Al-Džaziru da je do sada uhapšeno oko 10 ljudi. Vlada je potvrdila da je pojačano obezbeđenje na kontrolnim punktovima oko prestonice u nastojanju da se uhvati saučesnik koji se još uvek nalazi na slobodi.
Tvrdnje o neuspelom puču stigle su istog dana kada se Mali povukao iz snaga G5 Sahel, multinacionalnog napora da se suprotstavi islamističkim militantima u regionu. Petočlana grupa osnovana 2017. godine uključivala je i Čad, Burkina Faso, Mauritanija i Nigerija.
Malijem trenutno vlada privremeni predsednik Asimi Goita, vojni pukovnik koji je predvodio vojni udar 2020. protiv predsednika Ibrahima Bubakara Keite – kao i puč u maju 2021. protiv Bah N’Dav-a koji ga je zamenio.
Posle državnog udara 2021. godine, zapadne sile su optužile Goitinu vladu da je pozvala ruske privatne vojne izvođače da pomognu Bamaku u borbi protiv islamističkih militanata na severu.
U međuvremenu, odnosi Bamaka sa Parizom nastavili su da se pogoršavaju. Na Goitino insistiranje, Francuska je u februaru povukla svoje trupe iz Malija. Ta zemlja je u martu proterala francuske državne medije, optužujući ih za objavljivanje lažnih izveštaja o kršenju ljudskih prava. Ranije ovog meseca, Mali je prekinuo odbrambene sporazume sa Parizom, navodeći „flagrantno kršenje“ njegovog suvereniteta od strane francuskih trupa.