Gvatemalci su glasali u nedelju u drugom krugu predsedničkih izbora za koje se mnogi nadaju da će označiti kraj demokratskog nazadovanja koje se dogodilo pod prethodnim administracijama, piše Rojters.
Nedavne ankete su predviđale da će Bernardo Arevalo, kandidat levog centra koji se kandiduje za anti-korupciju, savladati ličnost iz establišmenta i bivšu prvu damu Sandru Tores. Taj ishod bi mogao da uvede novu eru nakon široko rasprostranjenih navoda o korupciji i pužećem autoritarizmu poslednjih godina.
Novi predsednik Gvatemale će preuzeti vlast dok nasilje i nesigurnost hrane uznemiravaju zemlju, izazivajući nove talase migracija. Gvatemalci sada predstavljaju najveći broj Centralnih Amerikanaca koji žele da uđu u Sjedinjene Države.
„Glasao sam za Arevala jer je on jedina opcija koju imamo. Glasanje za Sandru podržava iste ljude koji su bili ranije“, rekao je Roberto Alvarez, 74-godišnji računovođa, nakon što je glasao u Gvatemala Sitiju.
Međunarodna zajednica, uključujući Sjedinjene Države, pomno prati izbore, nakon što su kampanju poremetili pokušaji nekih zvaničnika da uklone Arevala i njegovu partiju Semila iz trke.
Njegovo iznenađujuće drugo mesto u prvom krugu glasanja u junu izazvalo je pozive protivnika za ponovno prebrojavanje što je odložilo zvanične rezultate. Njegova stranka je nakratko suspendovana na zahtev tužioca pre nego što je najviši sud zemlje poništio zabranu.
Politička prepirka dovela je neke birače na ivicu zbog potencijalnih problema tokom drugog kruga, za koji je Arevalo javno rekao da očekuje.
„Nadam se da je sve mirno, da demokratija pobeđuje, da nema prevare ili političkih pitanja… i da naša zemlja napreduje više od svega“, rekao je Ardem Viljagran, 58-godišnji trgovac u Gvatemala Sitiju.
Ključni predstavnik Organizacije američkih država (OAS), koja ima tim od 86 izbornih posmatrača u Gvatemali, rekao je da je glasanje do sada uglavnom proteklo glatko.
Eladio Loizaga, šef misije OAS u Gvatemali, rekao je da su glasanje „ispunile sve zahtevne obaveze“.
Ali u znak tenzija koje i dalje postoje, dvoje sudija Vrhovnog izbornog suda (TSE) prijavilo je da su primili preteće poruke povezane sa izborima. Jedna od njih je rekla da će podneti ostavku u ponedeljak, prenose lokalni mediji.
Odlazeći konzervativni predsednik Alehandro Đamatei obećao je da će obezbediti uredno glasanje i tranziciju vlasti.
Ali mnogi Gvatemalci su i dalje skeptični, pošto su poslednjih godina videli vladu kako proteruje istražitelje iz tela za borbu protiv korupcije koje podržava UN i cilja na sudije i aktiviste za borbu protiv korupcije, od kojih su mnogi pobegli u izgnanstvo.
Državnog tužioca koji je tražio Semilinu suspenziju prethodno je Stejt department SAD dodao na svoju Engel listu „korumpiranih i nedemokratskih aktera“.
Biračka mesta zatvaraju se u 18 časova. po lokalnom vremenu (12:00 GMT).
Novoizabrani predsednik bi trebalo da stupi na dužnost 14. januara, iako su stručnjaci upozorili da bi meseci nakon glasanja mogli da izazovu rezultate.
OAS i SAD to vide kao rizik, rekao je Erik Olson, direktor politike u Međunarodnoj fondaciji Sijetl, koja se fokusira na Centralnu Ameriku.
„Dugo je vremena za pokušaje ne samo osporavanja rezultata već i legalnosti pobedničke partije“, dodao je Olson.