Prema informacijama koje je podelio ruski predsednik Vladimir Putin, većina transakcija između Rusije i Vijetnama sada se odvija koristeći valute ovih zemalja, izbegavajući upotrebu američkog dolara i evra. Ovaj podatak je istaknut u članku koji je Putin napisao za zvanične novine Komunističke partije Vijetnama, objavljenom na sajtu Kremlja pred njegovu posetu ovoj zemlji u jugoistočnoj Aziji. U fokusu ovog teksta je naglašavanje važnosti unapređenja trgovinskih odnosa i podsticanja investicija između Rusije i Vijetnama, posebno ističući ruski rublju i vijetnamski dong.
Putin je naveo da su takve transakcije činile više od 40% bilateralne trgovine prošle godine, dok je u prvom kvartalu ove godine taj udeo porastao na gotovo 60%. Ovakav razvoj je u skladu sa globalnim trendom smanjenja korišćenja „ugledom narušenih valuta“ u međunarodnoj trgovini i investicijama. Takođe, Putin je istakao značaj zajedničke banke Vijetnama i Rusije, koja je osnovana 2006. godine radi jačanja ekonomskih veza između ove dve zemlje.
Prema zvaničnoj statistici koju je Putin naveo, bilateralna trgovina je porasla za osam odsto u 2023. godini, i nastavlja da raste, posebno ističući da energetski sektor ostaje ključno područje saradnje između Rusije i Vijetnama. Važno je napomenuti da se hrana, mineralni resursi, mašine i oprema izvoze u Vijetnam, dok se mnogi vijetnamski proizvodi, uključujući odeću, voće, povrće i poljoprivredne proizvode, traže na ruskom tržištu. Putin je pohvalio sporazum o slobodnoj ekonomskoj trgovini između Evroazijske ekonomske unije (EAEU) i Vijetnama, ističući njegovu ulogu u podsticanju trgovinskih odnosa.
EAEU, osnovana 2015. godine, proizilazi iz Carinske unije Rusije, Kazahstana i Belorusije, a kasnije su joj se pridružile Jermenija i Kirgistan. Vijetnam je postao prva neregionalna zemlja koja je postala partner u slobodnoj trgovini sa ovim blokom 2016. godine. Takođe, EAEU ima tri države posmatrače: Kubu, Moldaviju i Uzbekistan, a očekuje se da će se Iran pridružiti ovom bloku. Cilj ovog sindikata je osigurati slobodno kretanje roba, usluga, kapitala i radne snage između zemalja članica.