Više od 25.000 migranata preko Lamanša stiglo u Britaniju od početka godine

Više od 25.000 migranata preko Lamanša stiglo u Britaniju od početka godine

Više od 25.000 migranata je stiglo na britansku obalu od početka 2024. godine, prema zvaničnim podacima. Ova godina se ističe kao teška zbog visokog broja smrtnih slučajeva – 46 osoba je izgubilo život u pokušaju prelaska Lamanša na brodovima koji nisu bili sigurni, navodi se u izveštaju Beta, pozivajući se na AFP.

Iz Francuske je u subotu i nedelju krenulo preko 1.400 migranata koji su prešli Lamanš, što je dovelo do ukupno 25.052 prelaska od januara, prema saopštenju britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova. Ovo predstavlja povećanje od četiri procenta u odnosu na isti period prošle godine, ali je za 21 procenat manje u poređenju sa brojem prelazaka zabeleženih u istom periodu 2022. godine, koja je bila rekordna sa 45.000 migranata koji su stigli iz Francuske preko Lamanša.

Od početka leta, dramatični događaji su se nizali, s obzirom na to da je najmanje 46 ljudi izgubilo život od januara 2024. godine, što čini ovu godinu najtežom po broju tragičnih ishoda u poređenju sa 12 preminulih osoba tokom 2023. godine.

Britanske vlasti ističu da krijumčari sve više preopterećuju brodove, s prosečno 52 putnika po brodu, naspram samo 13 putnika 2020. godine. Smanjenje legalne i nelegalne migracije bilo je prioritet za konzervativnu vladu koja je bila na vlasti do jula. Nova laburistička vlada deli isti cilj, ali promoviše „humaniju“ politiku.

Nakon preuzimanja vlasti u julu, laburistički premijer Keir Starmer odustao je od kontroverznog plana deportacije nepravilnih tražilaca azila u Ruandu, ali je obećao oštriju borbu protiv krijumčara. Nedugo nakon dolaska u Dauning strit, Starmer se suočio sa masovnim protestima protiv imigranata u Engleskoj i Severnoj Irskoj.

Tokom posete Rimu prošle nedelje, Starmer je pohvalio migracionu politiku svoje italijanske koleginice s ekstremne desnice, Giorgie Meloni, što je izazvalo kritike unutar njegove sopstvene stranke.