Vijetnam će zahtevati 24-časovno uklanjanje „lažnog“ sadržaja na društvenim mrežama

Vijetnam će zahtevati 24-časovno uklanjanje „lažnog“ sadržaja na društvenim mrežama

Vijetnamski ministar informisanja rekao je u petak da su vlasti pooštrile propise za suočavanje sa „lažnim“ sadržajem na platformama društvenih medija, tako da mora biti uklonjen u roku od 24 sata umesto 48 sati ranije, prenosi Rojters.

Nova pravila će učvrstiti poziciju Vijetnama kao jednog od najstrože kontrolisanih svetskih režima za kompanije društvenih medija i ojačaće ruku vladajuće Komunističke partije dok se suzbija protiv „antidržavnih“ aktivnosti.

Ministar informisanja i komunikacija Ngujen Man Hung rekao je parlamentu da postoji rizik da će se „lažne vesti, ako se njima postupa sporo, proširiti veoma široko“.

Rojters je ranije izvestio o planovima vlade da uvede nove propise, kao i pravila tako da veoma osetljive informacije moraju biti uklonjene u roku od tri sata.

Većina vlada nema zakone koji nameću ukidanje sadržaja kompanijama na društvenim mrežama, ali potez Vijetnama dolazi usred intenziviranja rekonstrukcije onlajn sadržaja u nekim delovima sveta.

Prema Hungu, sadašnje kazne u Vijetnamu za objavljivanje i širenje dezinformacija bile su samo jedna desetina nivoa koje su nametnuli kolege iz jugoistočne Azije.

„Ministarstvo će predložiti vladi povećanje administrativnih kazni do nivoa koji je dovoljno visok da odvrati javnost“, rekao je on.

Obraćajući se parlamentu, Hung je predložio da se do 2023. godine u potpunosti pozabavi „lizacijom vesti“, terminom koji vlasti koriste da opisuju kada su ljudi zavedeni da misle da su nalozi na društvenim mrežama ovlašćene novinske kuće.

Rojters je u septembru izvestio da vlada priprema pravila kojima će ograničiti koji nalozi na društvenim mrežama mogu da postavljaju sadržaj u vezi sa vestima.

Vijetnam, koji predstavlja tržište od milijardu dolara za Fejsbuk, pooštrio je internet pravila u poslednjih nekoliko godina, što je kulminiralo zakonom o sajber bezbednosti koji je stupio na snagu 2019. i nacionalnim smernicama o ponašanju na društvenim mrežama uvedenim u junu prošle godine.

Kritičari su izrazili zabrinutost da bi zakoni vlastima mogli dati više ovlašćenja da se obračunaju sa neistomišljenicima.