Vlasti u zapadnom kineskom regionu Sinđijang sistematski menjaju imena sela naseljenih Ujgurima i drugim etničkim manjinama kako bi odražavala ideologiju vladajuće Komunističke partije, navodi se u izveštaju koji je objavio Human Rights Watch u sredu.
Izveštaj, urađen u saradnji sa norveškom organizacijom Uighur Hjelp, otkriva da je oko 630 sela u Sinđijangu promenilo imena kako bi se uklonile reference na islam ili kulturu i istoriju Ujgura. U izveštaju su upoređena imena 25.000 sela u Sinđangu prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku Kine između 2009. i 2023. godine.
Reči kao što su „dutar“ (tradicionalni ujgurski instrument) ili „mazar“ (svetilište) zamenjene su rečima kao što su „sreća“, „jedinstvo“ i „harmonija“, često korišćenim terminima u političkim dokumentima Komunističke partije.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nije odmah odgovorilo na upite o ovom izveštaju i politici u Sinđijangu.
Sinđijang, regija koja se graniči sa Kazahstanom, dom je za oko 11 miliona Ujgura i drugih etničkih manjina. Kineska vlada je 2017. godine pokrenula kampanju asimilacije koja je uključivala masovna zatvaranja, političku indoktrinaciju, razdvajanje porodica i prisilni rad. Procenjuje se da je više od milion Ujgura, Kazahstanaca, Kirgiza i drugih etničkih manjina držano u logorima za interniranje. Kineska vlada je kampove opisala kao „centre za stručnu obuku“ neophodne za suzbijanje separatizma i verskog ekstremizma.
Kancelarija UN za ljudska prava je 2022. godine smatrala optužbe za kršenje prava u Sinđijangu „verodostojnim“ i navela da je Kina možda počinila zločine protiv čovečnosti u regionu.
„Kineske vlasti su promenile stotine imena sela u Sinđijangu, od onih bogatih značenjem za Ujgure do onih koja odražavaju vladinu propagandu“, rekla je Maja Vang, vršilac dužnosti direktora za Kinu u Human Rights Watch-u. „Ove promene imena izgledaju kao deo napora kineske vlade da izbriše kulturne i verske izraze Ujgura.“
Većina promena imena sela dogodila se između 2017. i 2019. godine, tokom rekonstrukcije vlade u Sinđijangu, navodi se u izveštaju.