Venecuela saopštila da je uhapsila 6 stranaca koji su navodno umešani u zaveru za ubistvo predsednika Madura

Venecuela saopštila da je uhapsila 6 stranaca koji su navodno umešani u zaveru za ubistvo predsednika Madura

Tri Amerikanca, dva Španca i jedan državljanin Češke uhapšeni su u subotu nakon što su ih venecuelanski zvaničnici optužili da su došli u tu južnoameričku zemlju da ubiju predsednika Nikolasa Madura.

Hapšenja je na državnoj televiziji objavio Diosdado Kabelo, moćni ministar unutrašnjih poslova nacije. Kabelo je rekao da su strani državljani bili deo zavere koju vodi CIA da se zbaci vlada Venecuele i ubije nekoliko članova njenog rukovodstva. Kabelo je u televizijskom programu pokazao slike pušaka za koje je rekao da su zaplenjene od nekih zaverenika navodnog plana.

Hapšenje američkih državljana uključivalo je pripadnika mornarice, koga je Kabelo identifikovao kao Vilberta Džozefa Kastaneda Gomesa. Kabelo je rekao da je Gomez bio bivši mornarički fok koji je služio u Avganistanu, Iraku i Kolumbiji. Ambasada Španije u Venecueli nije odgovorila na zahtev za komentar hapšenja njenih državljana.

Američki Stejt department potvrdio je u subotu kasno pritvaranje pripadnika američke vojske i rekao da je upoznat sa „nepotvrđenim izveštajima o još dva američka državljana pritvorena u Venecueli“.

„Sve tvrdnje o umešanosti SAD u zaveru za svrgavanje Madura su kategorički lažne. Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju demokratsko rešenje političke krize u Venecueli“, navodi se u saopštenju.

Najava hapšenja dolazi samo dva dana nakon što je Ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije protiv 16 Madurovih saveznika koje je američka vlada optužila za ometanje glasanja tokom spornih predsedničkih izbora u Venecueli 28. jula i za kršenje ljudskih prava.

Ranije ove nedelje, španski parlament priznao je opozicionog kandidata Edmunda Gonzalesa kao pobednika izbora, što je naljutilo saveznike Madura koji su pozvali vladu Venecuele da suspenduje komercijalne i diplomatske odnose sa Španijom.

Tenzije između vlade Venecuele i SAD su takođe porasle nakon izbora, čiji su rezultati izazvali proteste u Venecueli u kojima je uhapšeno stotine opozicionih aktivista.

Izborno veće Venecuele, koje je blisko povezano sa administracijom Madura, saopštilo je da je Maduro pobedio na izborima sa 52 odsto glasova, ali nije pružio detaljan pregled rezultata.

Opozicioni aktivisti su, međutim, iznenadili vladu prikupljanjem lista sa 80% glasačkih mašina u zemlji. Podaci koje je prikupila opozicija objavljeni su na internetu i pokazuju da je Gonzales pobedio na izborima sa duplo više glasova od Madura.

Uprkos međunarodnoj osudi zbog netransparentnosti izbora, vrhovni sud Venecuele, koji je dugo podržavao Madura, potvrdio je njegovu pobedu u avgustu. Generalni tužilac Venecuele je tada podigao optužbe za zaveru protiv Gonzalesa, koji je pobegao u Španiju prošle nedelje nakon što je postalo jasno da će biti uhapšen.

Maduro je odbacio zahtjeve nekoliko zemalja, uključujući ljevičarske vlade Kolumbije i Brazila, da dostave izvještaje koji dokazuju da je pobijedio na izborima. Maduro, koji je na vlasti od 2013. godine, dugo je tvrdio da SAD pokušavaju da ga svrgnu sa vlasti sankcijama i tajnim operacijama.

Madurova administracija je ranije koristila Amerikance zatvorene u Venecueli da dobije ustupke od vlade SAD. U sporazumu sklopljenom prošle godine sa Bajdenovom administracijom, Maduro je pustio 10 Amerikanaca i begunca koje traži američka vlada kako bi obezbedio predsedničko pomilovanje Aleksa Saaba, bliskog saveznika Madura koji je držan na Floridi zbog optužbi za pranje novca. Prema američkim tužiocima, Saab je takođe pomogao Maduru da izbegne sankcije američkog Trezora kroz složenu mrežu lažnih kompanija.