PEKING – Si Đinping, koji je spreman da započne treći petogodišnji mandat kao kineski lider, u nedelju će predsedavati najdramatičnijim trenutkom kongresa Komunističke partije dva puta u deceniji i otkriti članove njene elite. Stalni komitet Politbiroa.
Sijev raskid sa presedanom da vlada duže od jedne decenije pokrenut je kada je napustio ograničenja predsedničkog mandata 2018. Njegovo kršenje normi kao najmoćnijeg vladara Kine od Mao Cedunga je dodatno otežalo predviđanje ko će mu se pridružiti u stalnom komitetu.
Čini se da je vlast 69-godišnjeg lidera nesmanjena naglim ekonomskim usporavanjem, frustracijom zbog njegove politike nulte COVID-19 i sve većim otuđenjem Kine od Zapada, što je pogoršano njegovom podrškom ruskom Vladimiru Putinu.
Novo rukovodstvo biće predstavljeno kada Si, za koga se očekuje da će biti obnovljen na najvišoj poziciji u Kini kao generalni sekretar stranke, uđe u sobu sa novinarima u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, a za njim i ostali članovi Stalnog komiteta Politbiroa (PSC) u opadajućem redosledu ranga.
Sastav – ko je tu, ko nije, i ko je otkriveno da će zameniti premijera Li Kećijanga kada se povuče u martu – daće hrabru pažnju posmatračima partija da spekulišu o tome koliko je Si konsolidovao vlast imenovanjem lojalista.
U isto vreme, kažu neki analitičari i diplomate, sastav stalnog komiteta i identitet premijera su manje važni nego što su nekada imali jer se Si udaljio od tradicije kolektivnog rukovođenja.
„Novi sastav PSC će nam reći da li je Si-ju stalo samo do lične lojalnosti ili ceni neku različitost mišljenja na vrhu“, rekao je Ben Hilman, direktor Australijskog centra za Kinu u svetu na Australijskom nacionalnom univerzitetu.
„Moguće je da će se novi PSC u potpunosti sastojati od lojalista Siju, što će značiti konsolidaciju Sijeve moći, ali predstavljati velike rizike za Kinu. Grupa ‘da’ ljudi na vrhu će ograničiti informacije dostupne za donošenje odluka .“
Očekuje se da će najmanje dva od sedam sadašnjih članova Stalnog komiteta otići u penziju zbog starosnih normi. Izveštaji ove nedelje u Vall Street Journal-u i South China Morning Post-u sugerišu da bi moglo biti čak četiri otvaranja, a premijer Li (67) je verovatno među onima koji su se povukli.
Što se tiče sledećeg premijera, iako Vang Jang, 67, i Hu Čunhua, 59, bivši i sadašnji potpredsednik, analitičari smatraju da su dobro kvalifikovani prema tradicionalnim standardima uloge zadužene za nadgledanje ekonomije, nedostaju im dugoročne veze sa Si.
Šef šangajske stranke Li Ćiang, koji ima dugogodišnje veze sa Sijem, verovatno će se pridružiti PSC-u i smatra se vodećim kandidatom za premijera, objavio je Volstrit džornal, pozivajući se na neimenovane izvore bliske liderima stranke.
Lijevo uzdizanje na mesto premijera bilo bi snažan znak važnosti lojalnosti Siju nakon kaznenog i nepopularnog dvomesečnog zatvaranja zbog COVID-10 u Šangaju ove godine, za šta je Li svukao veliku krivicu od stanovnika.
Još jedan lojalista koga posmatrači partije vide kao kandidata za unapređenje je Ding Ksuekiang (60), koji je Sijin glavni sekretar i šef moćne Generalne kancelarije Centralnog komiteta, koja upravlja administrativnim poslovima najvišeg rukovodstva.