Velika Britanija traži ‘globalni NATO’

Velika Britanija traži ‘globalni NATO’

Svetski poredak stvoren posle Drugog svetskog rata i Hladnog rata više ne funkcioniše, tako da je Zapadu potreban „globalni NATO“ da bi ponovo vodio geopolitiku, izjavila je ministarka spoljnih poslova Velike Britanije Liz Trus u velikom spoljnopolitičkom govoru u sredu. Trus je takođe pozvao blok koji predvode SAD da pošalje više „teškog naoružanja, tenkova“ i aviona u Ukrajinu, i rekao da će se Kina suočiti sa istim tretmanom kao i Rusija ako ne „igra po pravilima“.

„Moja vizija je svet u kome su slobodne nacije samopouzdane i u usponu. Gde se sloboda i demokratija jačaju kroz mrežu ekonomskih i bezbednosnih partnerstava“, rekao je Trus u govoru na banketu u Mansion House-u u Londonu.

Nazivajući ovaj aranžman „mrežom slobode“, Trus je tvrdio da je to bilo neophodno jer su ekonomske i bezbednosne strukture razvijene posle 1945. godine – kao što je Savet bezbednosti UN – „do sada nisu bile u obliku, one su omogućavale, a ne obuzdavale agresiju. ”

„Geopolitika se vratila“, najavila je.

Kolektivni Zapad i njegovi saveznici treba da snabdevaju Kijev „teškim oružjem, tenkovima, avionima – kopajući duboko u naše zalihe, povećavajući proizvodnju“, rekao je Trus, jer je cilj „izgurati Rusiju iz cele Ukrajine“ i ponovo izgraditi zemlju u skladu sa novim Maršalovim planom.

Rat u Ukrajini je naš rat – to je rat svih, jer je pobeda Ukrajine strateški imperativ za sve nas.

Osim toga, NATO mora da obezbedi da „Zapadni Balkan i zemlje poput Moldavije i Gruzije imaju otpornost i sposobnosti da održe svoj suverenitet i slobodu“, i da podržava „svetu“ politiku otvorenih vrata, rekao je Trus.

Njene ambicije su ipak prevazišle Evropu, pošto je Truss osudio „lažni izbor između evroatlantske bezbednosti i indo-pacifičke bezbednosti“.

„U savremenom svetu nam je potrebno i jedno i drugo. Potreban nam je globalni NATO“, rekla je ona. „I moramo osigurati da demokratije poput Tajvana budu u stanju da se brane.

Ukazujući na neviđene napore Londona da uvede embargo Rusiji, Trus je insistirao da „ekonomski pristup više nije dat. To se mora zaraditi“, i da zemlje koje žele da to zarade „moraju da igraju po pravilima. A to uključuje i Kinu.”

Velika Britanija je poslala veliku količinu sistema naoružanja Ukrajini u poslednjih nekoliko meseci, uključujući protivtenkovske rakete NLAV i oklopna vozila Stormer. Britanski ministar oružanih snaga Džejms Hepi rekao je u sredu radiju Temz da bi bilo „potpuno legitimno“ da Ukrajina upotrebi oružje koje je isporučilo Ujedinjeno Kraljevstvo za napad na rusku teritoriju, na šta je ruska vojska upozorila da će na svaki takav napad biti odgovarajući odgovor.

Trus je otputovao u Rusiju početkom februara kako bi zapretio Moskvi da neće izvršiti invaziju na Ukrajinu, ali je na kraju bio široko ismejan nakon višestrukih grešaka u vezi sa geografijom. Prvo je zamenila Baltik za Crno more u intervjuu za Bi-Bi-Si, a zatim je navodno pala na trik pitanje od svog ruskog kolege Sergeja Lavrova i insistirala na tome da London „nikada neće priznati suverenitet Rusije“ nad Rostovom i Voronježom – ruskim regionima koje je zamenila za republike Donbas Donjecka i Luganska.

Započevši svoju karijeru u kabinetu kao podsekretar za obrazovanje i brigu o deci 2012. godine, od tada je bila zadužena za poslove životne sredine, pravosuđe, trezor i međunarodnu trgovinu, pre nego što je zamenila Dominika Raaba na mestu šefa Ministarstva spoljnih poslova u septembru 2021.