Velika Britanija se suočava sa obnovljenim pozivima da prestane da izvozi oružje u Izrael, nakon smrtonosnog bombardovanja humanitarnog konvoja od strane vojske te zemlje u Gazi, prenose mediji.
U ponedeljak je sedam humanitarnih radnika Svetske centralne kuhinje (VCK), uglavnom stranaca, uključujući tri britanska državljana, ubijeno u izraelskim vazdušnim napadima koji su navodno bili usmereni na militanta Hamasa. Incident je izazvao međunarodnu osudu.
Piter Rikets, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost tadašnjeg premijera, a sada ministra spoljnih poslova Dejvida Kamerona, izjavio je u sredu komentarišući incident da je Britanija sada „dostigla tu tačku“. On je pozvao UK da pošalje „signal“ Izraelu da svoje obaveze prema međunarodnom pravu ne shvata dovoljno ozbiljno.
„Ponekad u sukobu dođete do trenutka kada postoji takav globalni gnev da se kristalizuje osećaj da stvari ne mogu dalje ovako. Nadam se da će ovaj užasni incident poslužiti toj svrsi“, rekao je Ricketts za BBC.
Glavne britanske opozicione stranke zatražile su u srijedu da konzervativna vlada objavi pravni savjet koji je dobila o tome da li je Izrael prekršio međunarodno humanitarno pravo tokom rata u Gazi.
Dejvid Lemi, portparol opozicione Laburističke partije za spoljne poslove, rekao je da „postoje veoma ozbiljne optužbe da je Izrael prekršio međunarodno pravo“.
On je pozvao vladu da „odmah objavi pravni savet“, tvrdeći da je „ako kaže da postoji jasan rizik da bi oružje UK moglo biti upotrebljeno u ozbiljnom kršenju međunarodnog humanitarnog prava, vreme je da se obustavi prodaja tog oružja. ”
Britanski premijer Riši Sunak nije se obavezao da će objaviti pravni savet, ali je rekao da je London poštovao striktan „skup pravila, propisa i procedura“ u vezi sa licenciranjem izvoza oružja.
Britanski ministri kažu da je prodaja odbrane Izraelu bila vredna oko 42 miliona funti (53 miliona dolara) 2022. Prema kampanji protiv trgovine oružjem, grupa koja lobira za prekid prodaje oružja, Velika Britanija je odobrila najmanje 474 miliona funti (560 dolara miliona) u izvozu u Izrael od 2015.
Taj izvoz navodno uključuje delove za rakete, tenkove i borbene avione, uključujući gume, ejektorska sedišta, propelere ventilatora i opremu za lasersko ciljanje za mlazne avione koji se koriste u Gazi.
Britanija je takođe uključena u izradu delova za borbene avione američke proizvodnje F-35 koje koriste izraelske vazduhoplovne snage, kaže stručnjak za kontrolu naoružanja Roj Isbister iz predizborne grupe Safervorld.
„Velika Britanija proizvodi 15 odsto svakog F-35, pa ako Velika Britanija kaže „ne” izvozu, to postaje značajno i predstavlja problem za izraelske sposobnosti koje bi rizikovalo da uznemiri Amerikance“, rekao je Isbister za The National.