Britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je parlamentu u ponedeljak da će London poslati Ukrajini „mali broj“ oklopnih vozila opremljenih za lansiranje protivvazdušnih raketa Starstreak. Volas je rekao da je ukrajinsko osoblje posetilo britanski vojni poligon pre nego što su ova vozila odabrana.
„Poklonićemo mali broj oklopnih vozila opremljenih lanserima za te protivvazdušne rakete“, rekao je Volas poslanicima, misleći na rakete Starstreak koje je Kijevu već obećao premijer Boris Džonson kao deo od 100 miliona funti (130 miliona dolara). ) paket oružja ranije ovog meseca.
Volas je rekao da će ta vozila „dati ukrajinskim snagama poboljšane protivvazdušne sposobnosti kratkog dometa i danju i noću“. On je rekao da je delegacija ukrajinske vlade nedavno posetila britanski poligon za obuku Solsberi Plejn pre nego što je objavljen Džonsonov paket naoružanja.
Britanski zvaničnici su već potvrdili da se ukrajinske trupe obučavaju na Solsberi Plejnu, dok je britanski tabloid The Sun objavio prošle nedelje da će Ukrajinci verovatno dobiti vozila Stormer.
Stormer je guseničarsko vozilo koje je prvi put proizveo Alvis Vickers 1970-ih, a sada proizvodi BAE Sistems. Može da nosi razne lansere projektila, minobacače ili topove. Stormers koji putuje za Ukrajinu ispaljivaće rakete Starstreak – protivvazdušne projektile koji su u velikoj meri uporedivi sa američkim Stingerom ili ruskim IGLA. Nejasno je koliko je projektila ili lansera poslato u Ukrajinu.
Pored paketa oružja od više miliona funti koje je najavio Džonson, Velika Britanija je poslala na hiljade protivtenkovskih projektila Ukrajini. SAD su u ponedeljak obećale još 713 miliona dolara vojne pomoći Kijevu, čime je iznos vojne pomoći koju je Vašington poslao od početka ruske operacije u Ukrajini u februaru dostigao skoro četiri milijarde dolara.
U međuvremenu, Rusija je u nekoliko navrata tvrdila da je uništila zalihe zapadnog oružja u Ukrajini. Nedavno je portparol ruske vojske general-major Igor Konašenkov izjavio u subotu da su „visokoprecizne rakete velikog dometa sa vazdušnim lansiranjem“ pogodile logistički terminal u blizini Odese, gde je „velika serija stranog oružja primljenog iz Sjedinjenih Država i evropskih zemalja uskladišteno.” Ukrajina je zauzvrat navela da je napad u stvari bio usmeren na civile.
Moskva je ranije upozorila da smatra konvoje stranog oružja i zalihe oružja u Ukrajini „legitimnim ciljevima“.
Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.