Velika Britanija je u četvrtak objavila široke nove sankcije protiv Rusije koje su usmerene na energetski sektor i finansijski sistem zemlje. Taj potez je usledio nakon slične akcije SAD i dolazi u koordinaciji sa drugim zemljama Grupe sedam (G7), navodi se u saopštenju vlade.
Ukupno, 50 subjekata i pojedinaca je identifikovano na listi sankcija, sa ciljem da se poremeti sposobnost Moskve da zaobiđe gornju granicu cene ruske nafte korišćenjem navodne „flote u senci“ tankera.
Novi ciljevi takođe uključuju institucije u srcu ruskog finansijskog sistema, posebno Moskovsku berzu i njene dve podružnice, Nacionalni klirinški centar (NCC) i Nacionalni depozitar za poravnanje (NSD). Akcija je preduzeta u koordinaciji sa SAD, koje su dan ranije odredile MOEKS, saopštila je vlada Velike Britanije.
Nove mere su takođe usmerene na dobavljače municije, alatnih mašina, mikroelektronike i logistike za rusku vojsku, uključujući entitete sa sedištem u Kini, Izraelu, Kirgistanu i Turskoj, zajedno sa brodovima koji prevoze vojnu robu iz Severne Koreje u Rusiju, navodi se u saopštenju. .
„Danas još jednom pojačavamo ekonomski pritisak kroz sankcije kako bismo smanjili sposobnost Rusije da finansira svoju ratnu mašinu. [Ruski predsednik Vladimir] Putin mora da izgubi, a odsecanje njegove mogućnosti da finansira produženi sukob je apsolutno od vitalnog značaja“, rekao je britanski premijer Riši Sunak. „Velika Britanija će uvek stajati rame uz rame sa Ukrajinom u njenoj borbi za slobodu“, dodao je on.
Sunak prisustvuje Samitu lidera G7 u Italiji, gde britanska vlada navodno planira da obezbedi 242 miliona funti (309 miliona dolara) finansijske podrške Ukrajini.
Najnovije mere Velike Britanije dolaze nakon što su SAD u sredu sankcionisale 300 dodatnih pojedinaca i entiteta u Rusiji i drugde, zbog, kako je opisao, povezanosti sa moskovskom „ratnom ekonomijom“.
Ambasador Moskve u Vašingtonu, Anatolij Antonov, osudio je tu akciju, navodeći da će Rusija „odlučno“ odgovoriti na sankcije i sve druge „konfrontacione“ poteze SAD.