Velika Britanija i Ruanda potpisale novi sporazum u pokušaju da deblokiraju svoj kontroverzni plan za azil

Velika Britanija i Ruanda potpisale novi sporazum u pokušaju da deblokiraju svoj kontroverzni plan za azil

Ministri unutrašnjih poslova Britanije i Ruande potpisali su u utorak sporazum koji ima za cilj da oživi plan za slanje azilanata u tu istočnoafričku zemlju koju su blokirali sudovi Ujedinjenog Kraljevstva.

Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli rekao je da će pravno obavezujući sporazum potpisan sa njegovim ruandskim kolegom Vincentom Birutom „rešiti sva pitanja“ koja je pokrenuo Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva kada je prošlog meseca presudio da je ta politika nezakonita.

Sud je rekao da je plan nezakonit jer Ruanda nije bezbedna zemlja za izbeglice. Najviši britanski sud rekao je da se tražioci azila suočavaju sa „stvarnim rizikom od zlostavljanja“ i da bi Ruanda mogla da ih vrati u matične zemlje iz kojih su pobegli.

Sporazum uključuje obećanje Ruande da neće vraćati tražioce azila u njihove matične zemlje, čak i ako se njihovi zahtevi odbiju.

„Čvrsto smatramo da se ovaj sporazum bavi svim pitanjima koja su njihova gospodstva pokrenula u Vrhovnom sudu i mi smo veoma blisko sarađivali sa našim ruandskim partnerima kako bismo to učinili“, rekao je Kleverli u Kigaliju, glavnom gradu Ruande.

Plan Ruande je centralni za cilj konzervativne vlade koji je sama nametnula da spreči neovlašćene tražioce azila koji stižu malim čamcima preko Lamanša.

Britanija i Ruanda su u aprilu 2022. postigle dogovor da neki migranti koji pređu Lamanš budu poslati u Ruandu, gde će biti obrađeni njihovi zahtevi za azil i, ako uspeju, oni će ostati. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva tvrdi da će deportacije obeshrabriti druge da pređu rizično more i razbiti poslovni model bandi za krijumčarenje ljudi.

Kritičari kažu da je i neetično i neizvodljivo slati migrante u zemlju udaljenu 4.000 milja (6.400 kilometara), bez šanse da se ikada nastane u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Britanija je već platila Ruandi najmanje 140 miliona funti (177 miliona dolara) prema sporazumu, ali niko još nije poslat tamo zbog pravnih izazova.

Kleverli je rekao da Ruanda nije dobila „nikakva finansijska sredstva vezana za potpisivanje ovog sporazuma“, ali ne isključuje da će platiti više kako bi pomogla zemlji da ispuni svoje nove obaveze prema sporazumu.

Grupe za ljudska prava godinama su optuživale vladu Ruande da se obračunava sa uočenim neslaganjem i da drži strogu kontrolu nad mnogim aspektima života, od zatvaranja kritičara do držanja beskućnika sa ulica Kigalija. Vlada to poriče.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je odgovorila rekavši da će sklopiti novi sporazum sa Ruandom kako bi se rešila zabrinutost suda – uključujući blokadu da Ruanda šalje migrante kući – a zatim usvojiti zakon kojim se Ruanda proglašava sigurnom destinacijom.