Velika Britanija bi mogla da napusti sud za ljudska prava

Velika Britanija bi mogla da napusti sud za ljudska prava

Britanska vlada neće isključiti napuštanje Evropskog suda za ljudska prava zbog odluke kojom je blokiran let kojim bi grupa tražilaca azila bila odvedena u Ruandu, saopštila je u sredu Dauning strit. Pripreme za još jedan let su već u toku, a mogao bi da poleti pre nego što Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva završi sudsku reviziju politike, za šta je ESLjP insistirao da se prvo mora desiti.

„Presude se odnose na pojedince… a ne na širu politiku“, rekao je portparol premijera Borisa Džonsona novinarima u sredu, pozivajući se na naredbu Evropskog suda za ljudska prava od utorka uveče da se zaustavi let za transfer.

„Nismo ništa doneli ili isključili u ovoj fazi“, rekao je portparol na pitanje da li vlada Ujedinjenog Kraljevstva planira da napusti sud.

Prvi let za Ruandu sa tražiocima azila trebalo je da poleti sa vojnog aerodroma u Viltširu u utorak uveče, da bi bio zaustavljen naredbom Evropskog suda za ljudska prava u poslednjem trenutku. Sud je rekao da jedan Iračanin na brodu možda nema pristup „poštenim i efikasnim procedurama za određivanje statusa izbeglice“ u Ruandi, i rekao je da ga tamo ne treba slati dok Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva ne donese odluku o tome da li je vladina politika zakonita . Ta odluka treba da bude u julu.

ECHR je Ruandu nazvao i upitno bezbednom destinacijom za migrante, budući da nije potpisnica Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Džonsonova vlada je u aprilu postigla dogovor sa Ruandom, prema kojem će Ujedinjeno Kraljevstvo odvoziti ilegalne imigrante u tu afričku zemlju, gde će čekati procesuiranje azila. London bi platio Kigaliju 120 miliona funti (148 miliona dolara) prema aranžmanu, za koji je Dauning strit rekao da će obeshrabriti trgovinu ljudima i odvratiti ilegalne prelaze.

Ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel nazvala je presudu Evropskog suda za ljudska prava „razočaravajućom i iznenađujućom“ i branila je politiku Ruande kao „čvrstu“ i „pravednu“.

„Verujemo da smo u potpunosti u skladu sa našim domaćim i međunarodnim obavezama, a pripreme za naše buduće letove i naredne letove su već počele“, rekla je ona u Donjem domu. „Nećemo prihvatiti da nemamo pravo da kontrolišemo naše granice“, dodala je ona.

Opoziciona Laburistička partija je, međutim, osudila ovu politiku, a ministarka unutrašnjih poslova u senci Ivet Kuper nazvala ju je „sramotom“ i „havarijom“. Nakon što su izgubili borbu za blokiranje politike na britanskim sudovima, aktivisti za ljudska prava i imigracioni aktivisti odneli su je u ECHR.

Sud je stvoren da sprovodi sporazum o ljudskim pravima koji su uglavnom napisali britanski državni službenici i advokati nakon Drugog svetskog rata. Ako Velika Britanija napusti sporazum – i sud sa njim – London bi krenuo stopama Moskve, koja se povukla u martu. Rusija je rekla da će, ubuduće, presude Evropskog suda za ljudska prava biti važeće samo ako budu usklađene sa njenim ustavom. Zvanično će prestati da bude ugovorna strana EKLjP u septembru 2022.