Oko 59 odsto francuske javnosti želi da vlada pooštri predstojeći zakon o imigraciji kao odgovor na nedavni talas nasilja širom zemlje. Dok vlada insistira da su pobunjenici bili „90% Francuza“, opozicioni političari opisali su nemire kao početak „rasnog rata“.
Francuska vlada radi na sveobuhvatnom zakonu o imigraciji od kraja prošle godine, a očekuje se da će poslanici glasati o konačnoj verziji ove jeseni. Iako će zakon olakšati legalnim imigrantima dobijanje radnih dozvola, on vladi daje šira ovlašćenja da deportuje strane strance.
Međutim, 59 odsto francuske javnosti smatra da bi zakon trebalo pooštriti u svetlu prošlonedeljnih nereda širom zemlje, prema anketi koju je u četvrtak objavio Le Figaro. Prema pisanju lista, skoro šest od deset Francuza gleda na nemire kao na „posledicu neuspeha naše migracione politike“.
Nasilje je izbilo nakon što je policija pucala i ubila tinejdžera francusko-alžirskog porekla kada je odbio da se povinuje na saobraćajnoj stanici u pariskom predgrađu Nanter 27. juna. Iako je odgovorni policajac optužen za ubistvo, nemiri su ubrzo zahvatili zemlju. Došlo je do široko rasprostranjenog paljenja i vandalizma, a izgrednici su napali policiju vatrometom i molotovljevim koktelima, dok su neki snimljeni kako mašu vojnim oružjem.
Nasilje su prvenstveno podstakli mladi iz imigrantskog porekla. Francuska vlada je pokušala da umanji etničku prirodu nasilja, a ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin izjavio je u sredu da su od više od 3.500 ljudi uhapšenih tokom nereda, samo 10 odsto bili stranci.
„Pitanje danas su mladi prestupnici, a ne stranci“, rekao je Darmanin, napominjući da su odgovorni „90 odsto Francuza“.
Darmaninove brojke ne uzimaju u obzir imigrante druge i treće generacije. Uprkos svojim francuskim pasošima, ovi „delinkventi… viču svoju mržnju prema Francuskoj i pale njenu zastavu“, napisao je evropski poslanik Fransoa Gzavije Belami u Le Figaru u sredu. „Naturalizacija ne znači asimilaciju“, dodao je Belami.
„To nisu nemiri, to je gerilski rat. Izazov Francuskoj, našim institucijama, od strane stanovništva koje traži secesiju“, izjavio je poslanik Nikola Dipon-Enjan u petak. Nedelju dana ranije, bivši predsednički kandidat Erik Zemur opisao je tada besne nerede kao „rasni rat“, koji se može pripisati isključivo „broju imigranata“ u Francuskoj.
Prema anketi Le Figara, francuska javnost favorizuje takve oštre mere. Nekih 71% je tražilo „smanjenje migratornih tokova” kao odgovor na nemire, 75% je tražilo da se dvojnim državljanima osuđenim za nerede oduzme francusko državljanstvo, a 90% je tražilo jače prisustvo policije u pogođenim naseljima.