Vatrogasci napreduju u borbi protiv požara u Kaliforniji, ali rizik od vrućine i požara raste na Zapadu

Vatrogasci napreduju u borbi protiv požara u Kaliforniji, ali rizik od vrućine i požara raste na Zapadu

Vatrogasci su u petak napredovali u borbi protiv šumskog požara u Kaliforniji koji je izazvao obimne naredbe za evakuaciju, ali su procene štete podigle broj uništenih objekata na 25, a prognostičari su rekli da se rizik od toplote i požara povećava na zapadnoj obali.

Zaustavljanje požara Tompson u blizini grada Orovila u okrugu Butte poraslo je preko noći sa 29% na 46%, prema Kalifornijskom odeljenju za šumarstvo i zaštitu od požara. Požar je izmeren na nešto manje od 15,5 kvadratnih kilometara nakon samo blagog porasta tokom noći.

Većina naređenja za evakuaciju koja pokriva oko 17.000 ljudi ukinuta je u četvrtak.

Vatrogasci su „juče odradili zaista dobar posao” u sprovođenju linija za zadržavanje, a vetar nije bio faktor, rekao je kapetan požara Kala Alehandro Čoliko, portparol požara.

Novi požar nazvan Francuski požar izbio je u četvrtak uveče i izazvao evakuaciju u malom gradiću Zlatne groznice Mariposa u podnožju Sijera Nevade duž autoputa koji vodi do Nacionalnog parka Josemiti.

Buldožeri i posade izgradili su liniju preko cele istočne strane Maripose dok se plamen širio na 3,4 kvadratna kilometra pre nego što je požar ublažen.

„Vjetrovi su se smirili što je pomoglo vatrogascima da napreduju preko noći“, navodi se u izvještaju o statusu Cal Fire.

Pored objekata uništenih u Tompsonovom požaru, oštećeno je još šest. Nije bilo neposrednih informacija o vrstama građevina, ali nekoliko kuća je viđeno u plamenu nakon što je požar izbio u utorak ujutro oko 110 kilometara severno od Sakramenta, glavnog grada Kalifornije.

Broj prijavljenih povreda vatrogasaca smanjen je sa četiri na dve, rekao je Čoliko. Uzrok požara je ostao pod istragom.

Region Orovila je upoznat sa katastrofalnim događajima. Najsmrtonosniji i najrazorniji požar u istoriji države skoro je zbrisao grad Paradise u okrugu Butte 2018.

U međuvremenu, prognostičari su upozorili da će se talas vrućine u Kaliforniji nastaviti i proširiti na severozapad Pacifika i susedne zapadne države.

„Trajanje ove vrućine je takođe zabrinjavajuće jer se predviđa da će se temperature iznad proseka zadržati i sledeće nedelje“, napisala je Nacionalna meteorološka služba.

Među ekstremima, prognoza za Furnace Creek u Nacionalnom parku Doline smrti predviđa dnevne najviše temperature od 53,89 stepeni Celzijusa u nedelju, a zatim oko 54,44 stepeni Celzijusa do srede. Zvanični svetski rekord za najtopliju temperaturu zabeleženu na Zemlji bio je 56,67 C u Dolini smrti u julu 1913. godine, ali neki stručnjaci osporavaju to merenje i kažu da je pravi rekord bio 130 zabeleženih tamo u julu 2021.

Brojni šumski požari izbili su od kasnog proleća širom Kalifornije, uglavnom se hraneći obilnom travom koja je rasla tokom uzastopnih vlažnih zima i od tada se osušila.

Većina je ostala mala, ali su neke porasle. Najveći aktivni požar je požar u basenu u Nacionalnoj šumi Sijera, gde je od kraja juna izgorelo skoro 57 kvadratnih kilometara. Bilo je 46% sadržano u petak.