Peking želi da proširi svoj uticaj u Indo-Pacifiku uspostavljanjem pomorskog objekta u Kambodži, tvrdi list.
Kina gradi pomorsku bazu za svoju vojsku u Kambodži, a i Peking i Pnom Pen ulažu velike napore da prikriju operaciju, objavio je Vašington post u ponedeljak, pozivajući se na zapadne zvaničnike.
Objekat, koji zauzima deo kambodžanske pomorske baze Ream u Tajlandskom zalivu, trebalo bi da postane samo druga strana ispostava Kine nakon otvaranja baze u istočnoafričkoj državi Džibuti 2017. godine, tvrdi zapadni zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti.
Baza se navodno nalazi zapadno od Južnog kineskog mora, gde Peking ima preklapanja teritorijalnih pretenzija sa nekoliko zemalja. Biće sposoban da primi velika pomorska plovila, navodi izvor.
Rukovodstvo u Pekingu vidi „Indo-Pacifik kao zakonitu i istorijsku sferu uticaja Kine“, rekao je jedan zvaničnik. „Oni posmatraju uspon Kine tamo kao deo globalnog trenda ka multipolarnom svetu gde velike sile snažnije zastupaju svoje interese u svojoj sferi uticaja.
„U suštini, Kina želi da postane toliko moćna da će region popustiti kineskom vođstvu radije nego da se suoči sa posledicama“, dodao je izvor.
Post je pisao da će ceremonija polaganja temelja u vojno-pomorskoj bazi Ream biti održana u četvrtak, a izvori tvrde da će Peking tokom događaja potvrditi svoje učešće u proširenju kambodžanskog objekta, ali će ćutati o planovima da to bude koristi kineska vojska.
Dogovor o izgradnji novih struktura u bazi je finaliziran 2020. godine, predviđajući da kineska vojska „isključivo koristi severni deo baze, dok će njihovo prisustvo ostati skriveno“, rekao je drugi zvaničnik za novine.
Da bi se očuvala tajnost, stranim delegacijama koje posećuju pomorsku bazu Ream dozvoljen je pristup samo određenom broju lokacija unutar kompleksa, dok su tamošnje kineske trupe nosile kambodžanske uniforme ili civilnu odeću kako bi izbegle izazivanje sumnje, tvrdi izvor.
„Ono što smo videli tokom vremena je veoma jasan i dosledan obrazac pokušaja da se zamagli i sakrije i krajnji cilj kao i obim kineskog vojnog učešća“, naveo je zvaničnik. „Ključna stvar ovde je ekskluzivna upotreba objekta [Narodnooslobodilačke armije Kine] i jednostrana vojna baza u drugoj zemlji.
Peking i Pnom Pen pokušavaju da zadrže tajnost projekta zbog zabrinutosti zbog reakcije u Kambodži jer ustav te zemlje jugoistočne Azije zabranjuje smeštaj vojnih baza drugih nacija, rekao je zvaničnik. Kao predsedavajući Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN) ove godine, Pnom Pen takođe ne želi da bude viđen kao „pijun“ Kineza, dodao je on.
Kada joj se obratio Vašington post, ambasada Kambodže u SAD odbacila je tvrdnje neimenovanih zvaničnika, nazvavši ih „neosnovanim optužbama motivisanim da negativno uobliče imidž Kambodže“. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nije odgovorilo na zahtev za komentar, navodi list.
Novi premijer Australije, Entoni Albanez, opisao je izveštaj Vašington posta kao „zabrinjavajući“. Kanbera i Pnom Pen ostaju u redovnom kontaktu i „dosledno smo uveravani da nijednoj stranoj vojsci neće biti odobren ekskluzivni pristup u Ream“, rekao je on novinarima u utorak tokom posete Indoneziji.
Prema Albaneseu, Australija je bila „svesna“ aktivnosti svog pacifičkog rivala u pomorskoj bazi Ream. „Podstičemo Peking da bude transparentan u vezi sa svojim namerama i da osigura da njegove aktivnosti podržavaju regionalnu bezbednost i stabilnost“, rekao je on.
Krajem maja zapadni mediji objavili su nacrt dokumenta koji ukazuje da Peking planira da ponudi sporazume o ekonomskoj i bezbednosnoj saradnji za 10 malih ostrvskih država u Pacifiku. Sporazumi su navodno bili veoma slični onom koji su Kina i Solomonska Ostrva potpisali u aprilu.
Sporazum je razbesneo SAD i Australiju, a pomoćnik državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika Danijel Kritenbrink upozorio je da će Vašington – koji ima stotine baza širom sveta – imati „značajne zabrinutosti i mi bismo vrlo prirodno odgovorili na te zabrinutosti ” ako Kina uspostavi vojnu bazu na Solomonovim ostrvima.
Peking je odbacio američke i australijske kritike, rekavši da one iskrivljuju „činjenice i kleveću redovnu saradnju Kine sa zemljama Okeanije“. Dogovor sa Solomonovim Ostrvima bi pozitivno uticao na miran razvoj regiona, insistirao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan, dajući uveravanja da „ne nameravamo da tamo gradimo vojne baze“.