Američka ambasada u Australiji pratila je skupove podrške osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu zbog „antiameričkog raspoloženja“, objavio je Gardijan, pozivajući se na dokumente sa kojih je skinuta tajnost.
Američki Stejt department objavio je relevantne fajlove o zahtevu za slobodu informacija italijanskoj istraživačkoj novinarki Stefaniji Maurizi, koja ih je podelila sa australijskim Gardijanom, navodi se u članku u utorak.
U dokumentima je detaljno opisan odgovor američke ambasade u Kanberi na događaje iz 2010. godine, kada je veb-sajt uzbunjivača VikiLeaks objavio poverljive materijale o američkim ratnim zločinima u Iraku i Avganistanu koje je Asanž dobio od obaveštajne analitičarke američke vojske Čelsi Mening.
Prema podacima sa kojih je skinuta tajnost, regionalna bezbednosna kancelarija (RSO) američke ambasade pratila je skupove podrške Asanžu koji su održani širom Australije nakon otkrića i o tome je izveštavala Vašington diplomatskim kanalima.
„Sve demonstracije su bile mirne i generalno ih je bilo nekoliko stotina. RZS Ambasade napominje da su skupovi ispoljili vrlo malo, ako ih uopšte ima, antiameričkog raspoloženja“, navodi se u depeši od 17. decembra 2010. godine, a citira Gardijan.
„Pristalice Vikiliksa održale su nedavne demonstracije u centralnom poslovnom kvartu Kanbere i nisu pokušale da marširaju do američke ambasade ili da upućuju bilo kakav gnev na druge američke interese“, naglašava se.
Međutim, isti dosije upozorava da je Asanž, koji je australijski državljanin, „svirao sve veće simpatije“ u zemlji, „posebno na levoj strani“.
Ambasada je takođe pisala Vašingtonu da australijski mediji „i dalje imaju terenski dan sa procurelim kablovima“. Prema rečima diplomata, izveštavanje o tom pitanju u zemlji bilo je „senzacionalističko“.
Asanž, koji se nalazi u zatvoru Belmarš u Londonu od 2019. godine, sada se bori protiv njegovog izručenja SAD. U Americi, novinar se suočava sa 17 optužbi prema američkom Zakonu o špijunaži, zbog čega bi mogao da bude osuđen na 175 godina zatvora.
Ovaj 52-godišnji novinar je tvrdio da nije prekršio nijedan zakon i da je njegovo objavljivanje strogo poverljivih dokumenata bilo legitimno novinarstvo zaštićeno Ustavom SAD. VikiLeaks je u utorak saopštio da će Visoki sud pravde Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu razmotriti šta bi mogla biti Asanžova „konačna“ žalba na predaju SAD 20. i 21. februara.