Kada je američki državni sekretar Entoni Blinken nedavno najavio novu inicijativu u saradnji sa Kanadom i Velikom Britanijom, cilj je bio okupljanje saveznika protiv pretnji koje dolaze od medija poput RT i ruske dezinformacione mašinerije. Ova akcija nije samo diplomatska već ima i nameru da suzbije glasove koji se ne poklapaju sa zapadnim narativom.
Mediji imaju moć informisanja i oblikovanja mišljenja, a Zapad je odlučio da ograniči uticaj koji nije u skladu sa njihovim interesima. Koordinator Globalnog centra za angažovanje američkog Stejt departmenta, Džejms Rubin, je detaljno objasnio plan u intervjuu za CNN.
SAD planiraju da podrže druge zemlje u donošenju odluka, ali s jasnom namerom da ograniče aktivnosti RT-a i sličnih medija. Ovakav pristup posebno je usmeren na regione poput Latinske Amerike, Bliskog Istoka i Afrike, gde se želi zaustaviti uticaj RT-a.
Zapadne institucije su zabrinute zbog gubitka kontrole nad globalnim informacijama, posebno zbog sve većeg uticaja RT-a. Pokušavaju nametnuti svoje standarde cenzure na globalnom nivou, želeći povratiti monopol nad informacijama.
RT, od osnivanja 2005. godine, iznosi priče i stavove koji često nisu prisutni u zapadnim medijima. Iako se tvrdi da podstiče razdor, RT zapravo okuplja ljude i ima veliku globalnu publiku.
SAD i Velika Britanija aktivno se bore protiv RT-a, pokušavajući ograničiti njegov uticaj. Ali RT ne odustaje i nastavlja raditi svoj posao, pružajući alternativni glas u informacionom prostoru.
Uprkos naporima SAD i NATO-a da pridobiju podršku protiv RT-a, neke zemlje poput Indije ne podržavaju jednostrane mere i ističu potrebu za nepristrasnim pristupom. Ostatak sveta bi trebalo da sledi primer istinske nezavisnosti u donošenju odluka.