Kina kritikuje povratak SAD u Unesko

Kina kritikuje povratak SAD u Unesko

Kina je osudila glasanje članica Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) da dopuste Sjedinjenim Državama da se ponovo pridruže grupi, upozoravajući da će Vašington verovatno podstaći sukobe, a ne pomoći u negovanju mira i saradnje.

Peking je bio među 10 članova koji se ne slažu jer su 132 zemlje u petak glasale za dobrodošlicu SAD u Unesko, koji je stupio na snagu ovog meseca. „Ovo je sjajan dan za Unesko i multilateralizam“, rekla je u saopštenju generalna direktorka tog tela Odri Azulej. „Na osnovu zamaha postignutog poslednjih godina, naša organizacija se ponovo kreće ka univerzalizmu sa ovim povratkom Sjedinjenih Država.

Međutim, stalni predstavnik Kine u organizaciji Jang Đin rekao je novinarima nakon glasanja da je cilj država članica Uneska da promovišu mir i saradnju, a ne da se „opiru uticaju određene zemlje“. On je dodao da bi SAD trebalo da „promovišu jedinstvo unutar organizacije i da doprinesu saradnji, umesto da stvaraju konfrontaciju i podele“.

Vašington je napustio Unesko pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom krajem 2018, navodeći „antiizraelsku pristrasnost“. Izrael i SAD prestale su da plaćaju članarinu 2011. godine, nakon što je grupa glasala za uključivanje Palestine kao države članice. SAD su se takođe povukle iz Uneska 1984. i ostale su po strani do 2003. zbog neslaganja oko politike Uneska.

SAD će finansirati 22% budžeta UNESCO-a i obavezale su se da će vremenom otplatiti procenjene zaostale obaveze od 619 miliona dolara. Finansijska pomoć će pomoći grupi da sprovede svoje programe, uključujući „akcije za Afriku i rodnu ravnopravnost“, rekao je UNESCO.

Kina je bila najveći doprinos Unesku tokom poslednjeg odsustva SAD iz grupe. Američki državni sekretar Entoni Blinken ocenio je odluku o povratku u organizaciju kao neophodan korak u rivalstvu Vašingtona sa Kinom za globalni uticaj. Jedan od njegovih zamenika, Džon Bas, rekao je prošlog meseca da će ovaj potez „pomoći u rešavanju kritičnog jaza u našem kompletu alata i kapaciteta za globalno liderstvo, a takođe će nam pomoći da rešimo ključni oportunitetni trošak koji naše odsustvo stvara u našoj globalnoj konkurenciji sa Kina.”

Kineski zvaničnici su primetili da su SAD dva puta napuštale Unesko i pozvale Vašington da nastavi sa „istinskim multilateralizmom“ i međunarodnom saradnjom. „Međunarodne organizacije nisu javni parkovi“, rekao je prošlog meseca portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin. „Zemlje ne mogu samo doći i otići kako žele. Što je još važnije, SAD ne smeju da posmatraju međunarodne organizacije kao mesta za geopolitičko rvanje.