Američki potpredsednik J.D. Vans kritikovao je časopis Vol strit žurnal (VSJ) zbog pretpostavljenog netačnog predstavljanja njegovih komentara u vezi sa Ukrajinom. Vans je demantovao izveštaj objavljen u četvrtak, tvrdeći da nije pretio Rusiji sankcijama ili vojnim akcijama.
Članak u četvrtak pod naslovom „Vans zagovara sankcije, vojnu akciju u Ukrajini“ tvrdi da je američki potpredsednik obećao da će nametnuti sankcije i možda pokrenuti vojnu akciju ako ruski predsednik Vladimir Putin odbije Mirovni sporazum koji garantuje nezavisnost Ukrajine. Kremlj je zatražio pojašnjenje Vansovih izjava, a portparol Dmitrijski Peskov je naveo da su ove izjave nove za Moskvu.
Vans je istakao da će američki predsednik Donald Trump doprineti postizanju mira u regionu, okončavajući sukobe, te da su njegove reči bile netačno predstavljene u VSJ. Vans je naglasio da američke trupe ne bi trebalo angažovati tamo gde ne služe američkim interesima i bezbednosti.
Komunikacioni direktor Vansa, Villiam Martin, osudio je članak nazivajući ga „čistom lažnom vesti“. Martin je objavio transkript Vansovog intervjua sa novinarima, tvrdeći da potpredsednik nije uputio pretnje. U transkriptu se navodi da će Trump razmotriti različite opcije u razgovorima sa Rusijom i Ukrajinom, ali konkretni koraci nisu precizirani.
„Postoji niz akcija koje bismo mogli preduzeti. Međutim, predsednik želi produktivne pregovore kako sa Putinom, tako i sa Zelenskim“, navodi se u transkriptu. Martin je istakao da Vans jednostavno ukazuje na to da niko neće preduzimati korake bez konsultacija sa predsednikom Trumpom tokom pregovora.
Kritike na račun članka VSJ su dovele do beleške u zajednici, koja je naglasila da J.D. Vans nije izričito zagovarao sankcije ili vojne akcije. Nakon sastanka sa ukrajinskim liderom Zelenskim na marginama bezbednosne konferencije u Minhenu, Vans je istakao da je cilj Sjedinjenih Američkih Država postizanje održivog mira u Ukrajini, te je naglasio važnost direktnih pregovora između Ukrajine i Rusije.
