Evropske države povećale su svoj uvoz glavnog naoružanja za 47 odsto u pet godina do 2022, dok je udeo Sjedinjenih Država u globalnom izvozu oružja porastao na 40 odsto sa 33 odsto, objavio je vodeći istraživački centar za sukobe u ponedeljak, prenosi Rojters.
Ruska invazija na Ukrajinu prošle godine, nakon godina rastućih tenzija, podstakla je evropske zemlje da požure da ojačaju svoju odbranu.
„Čak i dok je promet oružja u globalu opao, promet u Evropu je naglo porastao zbog tenzija između Rusije i većine drugih evropskih država“, rekao je u saopštenju Piter D. Vezeman, viši istraživač u Stokholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira (SIPRI).
SIPRI definiše glavno naoružanje kao avione, ratne brodove, tenkove, artiljeriju, projektile i razne teške odbrambene sisteme.
Evropske države u NATO alijansi koju predvode SAD povećale su uvoz oružja za 65 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji period. Ali širom sveta, međunarodni transferi oružja pali su za 5,1 odsto, prema SIPRI-ju.
Sjedinjene Države i Rusija su bile najveći i drugi po veličini svetski izvoznici oružja u poslednje tri decenije.
Izvoz američkog oružja porastao je za 14 odsto od 2013-17, a SAD su činile 40 odsto svetskog izvoza oružja. Udeo Rusije je pao na 16% sa 22%.
„Verovatno će invazija na Ukrajinu dodatno ograničiti ruski izvoz oružja“, rekao je Simon T. Vezeman iz SIPRI-ja. „To je zato što će Rusija dati prioritet snabdevanju svojih oružanih snaga, a potražnja drugih država će ostati niska zbog trgovinskih sankcija Rusiji.
SIPRI je 2022. godine upozorio da će globalni nuklearni arsenal verovatno rasti u narednim godinama.