Naoružani palestinci kažu da se bore za Dženin

Naoružani palestinci kažu da se bore za Dženin

Sedeći u zgradi uništenoj od metaka u gradu Dženin, dva borca Islamskog džihada – militantne grupe koju finansira Iran – slavili su, kako su rekli, pobedu Palestinaca nad najvećom izraelskom operacijom na Zapadnoj obali decenijama, preneo je Rojters.

Izraelski komandanti rekli su da je dvodnevni upad u Dženin prošlog meseca uspeo da zapleni oružje i razbije infrastrukturu koju koriste borci koje finansira Iran, a koji koriste prepun izbeglički kamp – gde hiljade žive zbijene na području manje od pola kvadratnog kilometra – kao bazu za napad i ubijanje Izraelaca.

Izraelski savetnik za nacionalnu bezbednost Cači Hanegbi rekao je 7. avgusta da Iran pokušava da nam „navuče prsten oko vrata“ preko militantnih grupa poput Islamskog džihada i Hamasa na Zapadnoj obali i njegovog zastupnika Hezbolaha u susednom Libanu.

Dok borci ne kriju da novac dolazi iz Irana, za njih je bitka lokalna, podstaknuta gnevom zbog izraelske okupacije, i ne pokazuju interesovanje za šira geopolitička pitanja, prema desetinama razgovora sa borcima a simpatizeri u Dženinu.

„Mi smo Dženinovi sinovi“, rekao je jedan od boraca Islamskog džihada, koji se predstavio kao Abu Salah. Mršav, bradati 36-godišnjak, obučen u crnu atletsku opremu i patike, rekao je da borci smatraju da nemaju alternativu. „Opkoljeni smo i pod opsadom smo. Nemamo drugog izbora nego da se borimo.

„Istina je da je Islamski džihad glavna frakcija, ali važnije je da smo mi sinovi Dženina“, rekao je on, sedeći usred komada zida i izgorelih kanistera gasa za kuvanje koji su korišćeni kao improvizovane bombe tokom izraelske invazije.

Islamski džihad je palestinska frakcija koja se zaklela da će uništiti Izrael i zameniti ga islamskom državom.

„Naš cilj je blizak Islamskom džihadu, ali motivacija je iz Dženina“, rekao je borac.

Više od godinu dana vladaju nemiri na Zapadnoj obali, području u obliku bubrega dugom oko 100 km (60 milja) i širokom 50 km koje je bilo u središtu izraelsko-palestinskog sukoba otkako ga je Izrael zauzeo u Bliskoistočni rat 1967.

Stotine Palestinaca, uglavnom boraca, ali i mnogo civila, ubijeno je u izraelskim racijama od izbijanja najnovijeg talasa nasilja početkom 2022. U istom periodu, desetine Izraelaca su ubijene u pucnjavi, ubadanju nožem ili napadima na automobile. Palestinci.

Izraelski zvaničnici više puta optužuju Iran da finansira militantne grupe na Zapadnoj obali kao jedan od elemenata višestruke kampanje koja uključuje napade na Izraelce u inostranstvu, finansiranje Hezbolaha i program za izgradnju nuklearnog oružja.

Mnogi Palestinci tu optužbu vide kao sredstvo za pomeranje fokusa sa izraelske okupacije Zapadne obale i proširenja izgradnje naselja, što većina sveta smatra nelegalnim, posebno od izbora desničarske vlade premijera Benjamina Netanjahua .

Dženin, tradicionalno središte palestinskog otpora Izraelu, obezbedio je plodnu arenu za susret interesa iranskih bezbednosnih zvaničnika, finansijera u senci i konkurentskih palestinskih frakcija.

Nominalno pod kontrolom Palestinske vlasti, tela uspostavljenog pre nekih 30 godina u skladu sa mirovnim sporazumom iz Osla, Dženin je sve više bezakoni prostor gde zvaničnici PA sede iza visokih zidova guvernerovog kompleksa, nesposobni da urade mnogo više od protesta protiv Izraelaca. racije.

„Ovo je oblast bez vlade“, rekao je Mahmud Al-Saadi, direktor palestinskog Crvenog polumeseca u Dženinu, koji je tamo radio decenijama.

Prema izraelskoj vojsci, oko 25 odsto tamošnjih porodica je povezano sa Islamskim džihadom, koji dobija oko 90 odsto finansiranja iz Irana, što iznosi „nekoliko desetina miliona dolara“ godišnje, rekao je izraelski zvaničnik. Mnogi palestinski napadači koji su ubili Izraelce u Izraelu i na Zapadnoj obali došli su iz tog područja.

Tamir Hajman, generalni direktor Izraelskog instituta za nacionalnu bezbednost u Tel Avivu i bivši šef izraelske vojne obaveštajne uprave, rekao je da Iran nije u stanju da izvrši direktnu kontrolu nad onim što se dešava sa njegovim novcem.

„Iran troši mnogo novca na Zapadnoj obali, ali oni nisu u stanju da ga precizno ciljaju ili nateraju terorističke operativce da rade tačno ono što žele, tako da je malo pogođen i promašen“, rekao je on.

„Oni šalju novac ohrabrujući švercere i krijumčarenje kroz kriminalne bande ili bilo šta drugo i moraju da se nadaju da će dovoljno velika količina proći do logora Dženin i drugih mesta da bi napravila razliku.

Na pitanje da li Iran obučava i pruža novčanu i drugu podršku Islamskom džihadu, iranska misija pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku je u mejlu rekla: „Naša pomoć palestinskim grupama otpora se pruža na njihov zahtev. Međunarodna je obaveza svih država da osnažiti i odbraniti ove grupe od okupacije i odupreti se izraelskim okupatorskim snagama“.

Portparol Islamskog džihada Daud Šehab rekao je da nije tajna da je pokret dobio iransku podršku, ali da nema „direktne veze između Irana i onoga što se dešava u Dženinu ili drugde“.

Istraživanja pokazuju ogromnu podršku javnosti među Palestincima oružanim grupama kako su se racije pojačale, a napadi jevrejskih naseljenika na palestinska sela postali drskiji.

„Da nemamo podršku porodica ovde, ne bismo preživeli ni sat vremena“, rekao je Abu Salah.

Prema istraživanju Palestinskog centra za istraživanje politike i istraživanja, 71% Palestinaca podržava naoružane grupe kao što je brigada Dženin, krovna grupa koja uključuje frakcije kao što su Islamski džihad i Hamas, i „Blog lavova“ u obližnjem gradu of Nablus.

Ali kako su se odnosi Izraela poboljšali sa bogatim zalivskim državama koje su tradicionalno finansirale palestinsku stvar, važan izvor novca za militantne grupe je prestao. To je praznina koju je Iran nastojao da popuni.

Izraelske obaveštajne službe otežavaju prebacivanje sredstava, ali kriminalne bande i beskrupulozni biznismeni – „koji dobijaju od visokih provizija i ne žele da znaju zašto su plaćeni trostruko“ – otvaraju vrata, rekao je visoki islamistički zvaničnik sa sedištem van palestinskih teritorija koji je poznavanje mehanizama koji se koriste za kretanje novca iz prve ruke.

„Uvek postoje načini da se dobije podrška čak i ako se čini skoro nemogućom – čak je dobijaju i od izraelskih krijumčara“, rekao je on.

Dok bezbednosni zvaničnici kažu da su nedavno videli porast krijumčarenja oružja i droge, izraelski zvaničnici i militantne grupe kažu da iranska podrška takođe dolazi od sofisticiranijih transfera novca.

Ponekad transferi uključuju kriminalce, a ponekad legitimna ili polulegitimna preduzeća pomažu da se sredstva prebace na Zapadnu obalu, rekli su militantni izvori.

Tipično, transferi uključuju legitimne akreditive u stranoj valuti ili narudžbine za raznovrsnu uvezenu robu, obično po naduvanim procenama, od odeće preko igračaka do cipela i predmeta za domaćinstvo uglavnom iz Kine, kažu četiri izvora upoznata sa mehanizmom.

„Oni ne postavljaju pitanja, ali dogovor je da deo tog novca predaju uglednom biznismenu sa kojim imamo posla i koji ga predaje našem vojnom operativcu“, rekao je visoki izvor Islamskog džihada.

Negde između četvrtine do trećine vrednosti ovih transakcija se prosleđuje u gotovini biznismenima koji imaju poverenje u Islamski džihad i koji novac dobijaju militantnoj grupi, često koristeći porodične veze kako bi pomogli da transferi budu tajni, rekao je izvor.

Automatske puške, poput M16, mogu koštati 30.000 dolara, a u oblasti hronične nezaposlenosti, redovni borci kažu da mogu zaraditi od 300 do 700 dolara mesečno od grupe koju podržava Iran.

Najveći deo oružja koje koriste borci Dženin dolazi iz samog Izraela, ukradeno i prodato preko kriminalnih grupa, kažu izraelski zvaničnici. Neki se krijumčare preko jordanske granice, a neki improvizuju u lokalnim radionicama.

Za mladiće u logorima, inspirisane plakatima stradalih boraca koji malterišu javne prostore, poreklo novca kojim se plaća oružje nije zabrinjavajuće.

„Dobro je poznato da vanjska sredstva dolaze od Islamskog džihada“, rekao je drugi borac iz Brigada Al-Aksa, naoružanog krila Fataha, frakcije koju je 1950-ih osnovao Jaser Arafat, a koja sada vodi Palestinske vlasti.

„Nije nas briga ko nam donosi sredstva.“