Brazil se suočava sa najgorom sušom u istoriji, požari pogoršavaju situaciju

Brazil se suočava sa najgorom sušom u istoriji, požari pogoršavaju situaciju

Brazil je trenutno pogođen najgorom sušom od kada su merenja širom zemlje počela pre više od sedam decenija. Prema najnovijim podacima, 59% teritorije Brazila je pod stresom zbog suše.

Glavne reke sliva Amazona beleže istorijske padove nivoa, dok nekontrolisani šumski požari, izazvani ljudskim faktorom, opustošili su zaštićena područja i širili dim na ogromnom prostranstvu, što je dovelo do pogoršanja kvaliteta vazduha. U ponedeljak, Sao Paulo je udisao drugi najzagađeniji vazduh na svetu, odmah posle Lahorea u Pakistanu, prema podacima IKAir, švajcarske kompanije za vazdušnu tehnologiju.

Ana Paula Kunja, istraživač u Nacionalnom centru za praćenje i rano upozoravanje na prirodne katastrofe, izjavila je: „Ovo je prvi put da suša zahvata ceo put od severa do jugoistoka zemlje. To je najintenzivnija i najrasprostranjenija suša u istoriji.“

Šumski požari su naročito intenzivni u nacionalnom parku Chapada dos Veadeiros, jednom od najpoznatijih turističkih mesta u Brazilu. Najara Stačeski, šefica parka, istakla je da je sušna sezona ove godine počela mnogo ranije nego prethodnih godina, dok je kišna sezona bila kratka, ali intenzivna. „Vetar je jak, vlažnost vazduha je veoma niska i izuzetno je vruće. Sve ovo pogoršava šumski požar,“ dodala je Stačeski.

Požari u brazilskoj savani Serrada i Pantanalu, najvećem močvarnom području na svetu, najnovija su drama u zemlji pogođenoj višemesečnim požarima. Od početka godine, Brazil je registrovao skoro 160.000 požara, što je najgori broj od 2010. godine. Požari, uglavnom izazvani ljudskim faktorom zbog krčenja šuma i pripreme zemljišta, već su progutali područje veličine Italije.

Pored požara, suša je izazvala ozbiljne posledice za lokalne zajednice. Na severoistoku, nizak nivo reka, uključujući i reku Amazon, nasukao je desetine zajednica koje se mogu dopreti samo vodom. U Fidadelfiji, gde živi 387 porodica plemena Tikuna, nestašica vode za piće i smanjenje hrane dovode do porasta oboljenja. Lokalni lider Mirian Tikuna izjavila je: „Ovo je nekada bila reka Amazon. Sada je pustinja. Ako se stvari pogoršaju, naš narod će nestati. Sada shvatamo ozbiljnost klimatskih promena.“