Panamski kanal olakšava ograničenja usled problema sa sušom

Panamski kanal olakšava ograničenja usled problema sa sušom

Panamski kanal, jedan od najprometnijih vodnih puteva na svetu, nedavno je doživeo olakšanje u zastoju brodova usled problema sa sušom. Odluka Uprave Panamskog kanala da dozvoli prolaz dodatnih brodova bez rezervacija i usvajanje alternativnih ruta od strane nekih brodova doprineli su ovom poboljšanju.

Da bi se suočila sa posledicama istorijske suše koja je uticala na pomorski saobraćaj, Uprava Panamskog kanala nedavno je otvorila dva dodatna dnevna prolaza za brodove bez prethodne rezervacije, s ciljem da se otklone prepreke na oba kraja međuoceanskog prolaza. Uprkos ovom prilagođavanju, ukupan dnevni broj prolaza je ograničen na 32, naspram uobičajenih 36 u normalnim uslovima.

Kako je saopšteno u utorak, broj brodova u redu, koji obuhvata i rezervisane i nerezervisane brodove, smanjio se sa preko 160 brodova pre samo dve nedelje na 125. Dodatno, podaci Refinitiv Eikon-a otkrivaju da se oko 40 brodova sada približava kanalu, u poređenju sa 50 brodova pre dve nedelje.

Uprava kanala je istakla: „U skladu sa našim posvećenjem obezbeđenju pouzdane i održive usluge, odlučili smo da produžimo uslove rezervacija 3.“ Ovaj pristup ima za cilj upravljanje gužvama i obezbeđivanje pravovremenih prolaza za brodove u redu koji nemaju rezervacije. Međutim, prosečno vreme čekanja brodova se povećalo na 10-11 dana ovog meseca, u poređenju sa 6-7 dana prethodnog meseca.

Produženi zastoji su izazvali zabrinutost među susednim zemljama. Predsednik Kolumbije Gustavo Petro izrazio je zabrinutost zbog uticaja suše na Panamu, dok je predsednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador ponovo obnovio diskusije o uspostavljanju vodnog koridora u svojoj zemlji.

Uprkos nedavnom povećanju padavina, ovlašćena maksimalna dubina kanala ostaje ograničena na 13,4 metara, što nameće ograničenja težine raznim tipovima brodova, uključujući kontejnerske brodove, brodove za masovni teret i tankere.

Kao odgovor na zastoj i kašnjenja, sve više brodskih operatera istražuje alternativne rute kako bi zaobišli Panamski kanal, podstaknuti ograničenjima dubine, rastućim troškovima transporta i poremećajima u lancima snabdevanja. Izvori i analitičari iz industrije sugerišu da brodovi traže rute koje zaobilaze kanal kako bi obezbedili efikasan transport robe između regiona.

Abe Eshkenazi, izvršni direktor Udruženja za upravljanje lancem snabdevanja, primetio je: „Ako govorimo o dugotrajnom poremećaju koji bi mogao potrajati do jeseni, kao špediter ću potražiti drugu alternativu za svoj proizvod ako ne mogu računati na prolaz kroz (Panamske) brane u razumnom roku.“

Dok Uprava Panamskog kanala prevazilazi izazove koje donosi suša, globalna brodska industrija ostaje budna, razmatrajući opcije kako bi se obezbedio stabilan protok robe usled nastalih kašnjenja.