USAID će povećati finansiranje „istraživačkog novinarstva“ u Južnoj Africi

USAID će povećati finansiranje „istraživačkog novinarstva“ u Južnoj Africi

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) planira da finansira istraživačko novinarstvo u Južnoj Africi, obezbeđujući do 8 miliona dolara finansiranja tokom pet godina.

Međutim, politikolog je izrazio zabrinutost da bi Vašington mogao da iskoristi program za promovisanje proameričke agende i borbu protiv uticaja Kine i Rusije na kontinentu.

Program finansiranja obuhvatiće Angolu, Bocvanu, Esvatini, Lesoto, Namibiju i Južnu Afriku, saopšteno je ranije ovog meseca.

Program je zvanično usmeren na unapređenje sposobnosti predstavnika medija da informišu zajednice o kriminalu i korupciji na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou.

„Svrha Regionalne aktivnosti istraživačkog novinarstva južne Afrike je jačanje kapaciteta i saradnje među istraživačkim novinarima, urednicima i njihovim redakcijama iz južne Afrike za proizvodnju istraživačkih izveštaja od lokalnog, regionalnog i globalnog značaja o kriminalu i korupciji, uključujući njene transnacionalne dimenzije, ” prema dokumentu USAID-a.

Podrška istraživačkom novinarstvu navodno vodi ka većoj odgovornosti i transparentnosti među državnim vlastima u Južnoj Africi. USAID veruje da će program rezultirati stvaranjem novog fonda medijskih radnika.

„Ova aktivnost će kultivisati novi i raznolik kadar istraživačkih novinara u regionu sa proširenim veštinama za izveštavanje, uređivanje i dopiranje do publike“, navodi se u opisu programa.

Međutim, politikolog Ivan Mezjuho rekao je za RT da bi SAD mogle da iskoriste program za promovisanje proameričke agende u regionu južne Afrike.

„SAD su zabrinute zbog sve većeg uticaja Rusije i Kine na afričkom kontinentu“, rekao je Mezjuho. Preko USAID-a, Vašington će „osloboditi agente u regionu da promoviše proameričku agendu“.

U međuvremenu, francusko ministarstvo spoljnih poslova odlučilo je da godišnje ulaže 5,5 miliona dolara u francuske medije kako bi poboljšalo svoje medijsko prisustvo u Africi, istočnoj Evropi i na Bliskom istoku.

RFI i Francuska24 nisu mogli da rade u Maliju, Burkini Faso i Nigeru ove godine nakon vladinih udara.