Urugvaj proglasio kraj vodnoj krizi

Urugvaj proglasio kraj vodnoj krizi

Vlada Urugvaja u sredu je proglasila kraj vodnoj krizi u prestonici i okolnim oblastima, nakon što je rekordna suša gurnula snabdevanje pitkom vodom u zemlji na ivicu.

Vlada je uvela hitne mere u junu pošto su rezervoari slatke vode presušili u najvećoj nestašici vode u zemlji od kada se beleži evidencija pre sedam decenija.

Kriza je istakla sve češće epizode ​​​​sprezanja vode sa kojima se gradovi suočavaju, jer klimatske promene povećavaju ozbiljnost i učestalost suša širom sveta.

Predsednik Luis Lakal Pou rekao je da su nedavne padavine poboljšale snabdevanje vodom Montevidea, gde živi 1,8 miliona ljudi – više od polovine stanovništva male zemlje.

On je rekao novinarima da je trenutni kvalitet i snabdevanje vodom „veoma dobar“.

Državna vodovodna kompanija OSE u aprilu je počela da meša bočatu vodu iz ušća Rio de Plate u snabdevanje pićem dok je rezervoar slatke vode Paso Severino za to područje bio na nivou od jednog procenta kapaciteta.

Stanovnici glavnog grada i okolnih područja — koji su obično navikli da piju vodu iz česme dobrog kvaliteta — masovno su se okretali flaširanoj vodi za piće i kuvanje.

Vlada je u maju počela progresivno povećavati dozvoljene količine natrijuma i hlorida u vodi za piće.

Takođe su bili viši nivoi trihalometana — hemijskih jedinjenja koja se formiraju kada se voda dezinfikuje hlorom, što može biti štetno ako se konzumira decenijama.

Vlada je saopštila da je voda iz slavine bezbedna, ali je savetovala trudnicama i bolesnim ljudima da je ne piju.

Prema poslednjim zvaničnim podacima od 22. avgusta, nakon nekoliko obilnih pljuskova, rezervoar Paso Severino se oporavio sa više od polovine dostignutih kapaciteta od 67 miliona kubnih metara.

Nivoi natrijuma i hlorida takođe su se vratili na zakonom dozvoljene granice.

Hitna uredba izdata u junu omogućila je vladi da finansira dva litra mineralne vode dnevno za više od 500.000 ljudi, a flaširanu vodu oslobodi poreza.

Takođe je omogućila izgradnju nove brane i cevi za prenos vode iz jedne reke u drugu.

Predsednik je procenio potrošnju od „blizu 70 miliona dolara“ za ublažavanje krize.