Uragan Ijan postao je drugi najskuplji u istoriji SAD

Uragan Ijan postao je drugi najskuplji u istoriji SAD

Uragan Ian bio je odgovoran za između 53 milijarde i 74 milijarde dolara osiguranih gubitaka, prema podacima koje je u petak objavila kompanija za modeliranje RMS, koja je dala najbolju procenu štete od oluje na 67 milijardi dolara. Septembarska oluja je bila najskuplji uragan u istoriji Floride i drugi najskuplji uragan koji je ikada pogodio SAD.

Nacionalni program osiguranja od poplava mogao bi se suočiti sa gubicima od 10 milijardi dolara zbog poplava i olujnog udara povezanog sa olujom kategorije 4, saopštila je kompanija.

Dok su olujni udari odneli zgrade u blizini obale, a obilne kiše donele su rekordne nivoe poplava širom močvarne unutrašnjosti Floride, RMS je procenio da su uraganski vetrovi do 240 km/h odgovorni za lavovski deo štete. Florida Pover & Light upozorila je kupce da bi mogli biti bez struje duži vremenski period. Nedelju dana nakon oluje, oko 185.000 kupaca je još čekalo da se struja vrati.

Uragan Ian je takođe bio jedna od najgorih oluja u smislu ljudskih troškova, odnevši najmanje 102 života od petka. Američki predsednik Džo Bajden izjavio je da bi Ian mogao biti „najsmrtonosnija“ oluja u istoriji Floride u izjavi koju je dao u četvrtak nakon što je proglasio „veliku katastrofu“ u državi.

Uništenje od prošlomesečnog uragana bilo je manje nego samo uragan Katrina, koji je razorio Nju Orleans 2005. godine, nanevši štetu od 65 milijardi dolara – što je ekvivalentno 89,7 milijardi dolara ako se prilagodi inflaciji. Dok je Katrina bila najsmrtonosnija koja je pogodila SAD u 21. veku, odnevši preko 1.800 života, bledela je u poređenju sa Velikim uraganom Galveston iz 1900. godine, koji je navodno ubio čak 8.000 ljudi.

Do Iana, nijedna druga zabeležena oluja nije nanela nivoe imovinske štete uporedive sa Katrinom. Sledeći najskuplji bio je prošlogodišnji uragan Ida, koji je prouzrokovao štetu od 36 milijardi dolara, prema Institutu za informacije o osiguranju.

Podaci o uraganima koje je prikupila kompanija za finansijske usluge Aon sugerišu da su oluje postale skuplje poslednjih godina, mada nije odmah jasno da li je to zbog toga što je vreme samo po sebi teže ili je gradnja skuplja, a obale su više izgrađene. Na Floridi je posebno zabeležen ogroman priliv novih stanovnika tokom pandemije Covid-19, jer su porodice bežale od strožih ograničenja u državama kao što su Njujork i Kalifornija zbog komparativnih sloboda države Sunshine.