Uragan kategorije 4 Hilari udario je u petak na meksičko poluostrvo Donja Kalifornija, saopštila je američka vladina agencija, koja je objavila svoju prvu tropsku oluju za Kaliforniju i upozorila na opasne po život i moguće katastrofalne poplave, prenosi Rojters.
Nacionalni centar za uragane (NHC) očekuje da će snažna oluja doći u blizini popularnog meksičkog odmarališta Kabo San Lukas do kasno u petak, iako bi trebalo da oslabi pre nego što pogodi zapadnu obalu SAD ovog vikenda, i pored toga donosi opasne kiše.
„Poplave opasne po život i potencijalno katastrofalne poplave verovatno će nadmašiti veći deo Donje Kalifornije i Južne Kalifornije ovog vikenda i početkom sledeće nedelje“, navodi agencija sa sedištem u Majamiju u svom najnovijem savetu.
Zamenik direktora NHC-a Džejmi Rome upozorio je na rizike od poplava od San Dijega do Los Anđelesa i Las Vegasa, sa posebno visokim rizicima u oblasti Palm Springsa, pošto je oluja pogodila krajem vikenda.
„Ako imate planove za vikend, verovatno je vreme da počnete da menjate te planove“, rekao je on.
Iako hladne vode kraj kalifornijske obale obično slabe uragane i tropske oluje, Rom je rekao da se „očekuje da će ovaj sistem zadržati svoju snagu jer će se brzo kretati“.
Hilari se kretala u pravcu zapad-severozapad brzinom od skoro 19 km/h, stvarajući maksimalne trajne vetrove od skoro 215 km/h, nakon što je preko noći nadograđena na kategoriju 4, navodi se u saopštenju.
Rome je rekao da se Kalifornija i južna Nevada suočavaju sa rizicima od teških poplava izazvanih padavinama do 25,4 cm, dok je agencija upozorila da bi olujni talas mogao da izazove poplave na obali i destruktivne talase duž meksičkog poluostrva Donja Kalifornija.
Očekuje se da će Hilarine velike padavine pogoditi Kaliforniju, Nevadu i susednu Arizonu nakon rekordnog letnjeg toplotnog talasa.
Prema Nacionalnoj meteorološkoj službi, Phoenik, Arizona, izdržao je mesec dana na temperaturama koje su prelazile 43°C tokom jula, zarobljene ispod „toplotne kupole“ ustajalog vazduha.
U kalifornijskoj pustinji Doline Smrti, temperature su sredinom jula dostigle 53°C, među najvišim temperaturama zabeleženim na Zemlji u poslednjih 90 godina, dok je desetine miliona Amerikanaca stavljeno pod upozorenje o vrućini.
Pre toplotnog talasa, desetak atmosferskih reka pogodilo je južnu Kaliforniju, njenu centralnu obalu i poljoprivredno središte, uzrokujući poplave, klizišta i zatvaranje puteva jer su vlasti naredile hiljadama da se evakuišu.