Uoči drugog kruga predsedničkih izbora u Iranu, nagli rast cena benzina mogao bi da izazove nove proteste

Uoči drugog kruga predsedničkih izbora u Iranu, nagli rast cena benzina mogao bi da izazove nove proteste

Dok se Iran bliži drugom krugu predsedničkih izbora, tema o mogućem povećanju cena benzina postaje centralna u kampanjama kandidata. Reformistički kandidat Masud Pezeškijan, čija kampanja predlaže moguće povećanje cena goriva, izazvao je kontroverze i reakcije protivnika.

Pezeškijanov štab je izneo plan da će eventualno povećanje cena goriva biti sprovedeno uz mir i saradnju građana. Ovaj plan je naišao na otpor tvrdolinijaških krugova koji tvrde da bi cene mogle biti podignute i do osam puta više, dok neki navode i mogućnost da bi pod vođstvom drugog kandidata, Saida Džalilija, cene mogle biti čak i do 12 puta veće.

Povećanje cena goriva je osetljiva tema u Iranu, gde je jeftin benzin dugi niz godina smatran svojevrsnim pravom, uzimajući u obzir zemljinu status kao jedne od najvećih svetskih rezervi nafte. Međutim, ekonomisti su dugo upozoravali da je neophodno revidirati sistem subvencija koji opterećuje iransku ekonomiju desetinama milijardi dolara godišnje.

Prošle godine, Iran je potrošio više od 52 milijarde dolara na subvencije za naftu, što je činilo 36% ukupnog bruto domaćeg proizvoda zemlje. Ova politika je često izazivala ekonomske i socijalne nemire, posebno nakon povećanja cena goriva 2019. godine koje su izazvale masovne proteste širom zemlje i brutalni odgovor vlasti.

Očekuje se da će tema cena goriva nastaviti da dominira javnim diskursom tokom predsedničkih izbora, dok se građani pripremaju da izraze svoje stavove putem glasanja koje će se održati u petak.