Uništavanje graničnih prelaza Liban-Sirija u izraelskim vazdušnim udarima stvara poteškoće

Uništavanje graničnih prelaza Liban-Sirija u izraelskim vazdušnim udarima stvara poteškoće

Potok izbeglica koji beže iz Libana u Siriju prešao je u nedelju peške uski improvizovani most u oblasti Kusir u sirijskoj provinciji Homs nakon što je zvanični granični prelaz stavljen van funkcije zbog izraelskog napada dva dana ranije.

Ostala su samo tri funkcionalna prelaza između zemalja, koje dele granicu dugu 375 kilometara.

Krajem septembra, izraelski vazdušni napad pogodio je granični prelaz Matraba na severoistoku Libana, primoravši ga da se zatvori. Nekoliko nedelja kasnije usledio je udar na Masnu, glavni prelaz između dve zemlje, koji ga je stavio van upotrebe. Prelaz Jousieh je pogođen u petak.

Izraelska vojska optužila je militantnu grupu Hezbolah da koristi prelaze za premeštanje oružja i vojne opreme iz Sirije u Liban. Međutim, humanitarni zvaničnici kažu da je zatvaranje prelaza pojačalo ionako tešku humanitarnu krizu blokiranjem ključnih puteva za snabdevanje i ometanjem pristupa onima koji beže na sigurno.

„Situacija je tragedija“, rekla je Gosun Mubarak, koja je sa svoje troje dece pobegla iz grada Baalbeka u istočnom Libanu, opisujući bombardovanje koje ju je nateralo da napusti svoj dom. Prešli su u nedelju preko improvizovanog pešačkog mosta.

Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice, ili UNHCR, saopštila je ove nedelje da je oko 430.000 ljudi prešlo iz Libana u Siriju u poslednjih mesec dana otkako je Izrael pokrenuo veliko vazdušno bombardovanje i kopnenu invaziju na Liban kao deo svog pritiska protiv Hezbolaha. Libanski zvaničnici daju veću procenu o više od pola miliona ljudi.

Rula Amin, portparol agencije UN za izbeglice, UNHCR, izrazio je zabrinutost zbog štete na prelazima, nazvavši ih „glavnim spasom za ljude koji beže od sukoba“.

„Danas je bilo bolje“, rekao je Omar Abu Jabal, 29, koji se vraćao u Liban u nedelju preko prelaza Jousieh nakon radnog puta. „Nema problema na putu. Ali ranije je bilo bombardovanja, što je sprečilo ljude da se kreću.”

Nabil Aakoul, direktor transporta za provinciju Homs, rekao je da su nedavni štrajkovi uništili most preko reke Orontes, poremetili kretanje između vitalnih poljoprivrednih oblasti. Aakoul je procenio da će obnova mosta koštati oko 35 milijardi sirijskih funti (oko 2,5 miliona dolara po zvaničnom kursu), dok je šteta prekinula pristup poljoprivrednim područjima i izolovanim zajednicama koje zavise od trgovine i putovanja preko reka.

Jahja Abu Jusef, koji živi u blizini oštećenog mosta, opisao je štrajk kao „nehuman“ i prijavio povrede dece i stoke u blizini. „Ovde se nalazi samo most koji povezuje sela i farme“, rekao je on, napominjući da se seljani sada suočavaju sa dodatnih 10 kilometara (6 milja) putovanja da stignu do grada Homsa.