Talibani su namerno zabranili školovanje za 1,4 miliona avganistanskih devojčica, saopštila je agencija UN u četvrtak. Avganistan je jedina zemlja na svetu sa zabranom srednjeg i visokog obrazovanja za žene.
Talibani, koji su preuzeli vlast 2021. godine, zabranili su obrazovanje za devojčice iznad šestog razreda jer su rekli da to nije u skladu sa njihovim tumačenjem šerijata ili islamskog zakona. Nisu to zaustavili za dečake i ne pokazuju znake da preduzmu korake potrebne za ponovno otvaranje učionica i kampusa za devojčice i žene.
UNESKO je saopštio da je najmanje 1,4 miliona devojčica namerno uskraćeno za srednje obrazovanje od preuzimanja vlasti, što je povećanje od 300.000 u odnosu na prethodni broj u aprilu 2023. godine, a sve više devojčica dostiže starosnu granicu od 12 godina svake godine.
„Ako tome dodamo i devojčice koje su već išle u školu pre uvođenja zabrane, sada u zemlji ima skoro 2,5 miliona devojčica lišenih prava na obrazovanje, što predstavlja 80 odsto avganistanskih devojčica školskog uzrasta“, saopštio je Unesko.
Nije bilo moguće odmah dobiti komentar od talibana.
Pristup osnovnom obrazovanju je takođe opao od kada su talibani preuzeli vlast u avgustu 2021, sa 1,1 milion manje devojčica i dečaka koji pohađaju školu, prema podacima Uneska.
Agencija UN je upozorila da su vlasti „skoro izbrisale“ dve decenije stalnog napretka obrazovanja u Avganistanu. „Budućnost čitave generacije je sada ugrožena“, dodaje se.
U njemu se navodi da je Avganistan imao 5,7 miliona devojčica i dečaka u osnovnim školama 2022. godine, u poređenju sa 6,8 miliona u 2019. Pad upisa rezultat je odluke Talibana da zabrani učiteljicama da podučavaju dečake, rekao je UNESCO, ali se takođe može objasniti nedostatak podsticaja roditelja da šalju svoju decu u školu u sve težem ekonomskom okruženju.
„UNESCO je uznemiren štetnim posledicama ove sve veće stope napuštanja školovanja, što bi moglo dovesti do porasta dečijeg rada i ranih brakova“, navodi se u saopštenju.
Talibani su u sredu proslavili tri godine vladavine u vazduhoplovnoj bazi Bagram, ali nije bilo reči o teškoćama zemlje ili obećanjima da će pomoći populaciji koja se bori.
Decenijama sukoba i nestabilnosti milioni Avganistanaca su na ivici gladi i gladi, a nezaposlenost je visoka.