Kulturna agencija Ujedinjenih nacija otkrila je pet eksplozivnih naprava skrivenih unutar zidova istorijske džamije al-Nuri u Mosul na severu Iraka, preostatak teritorije kojom je nekada vladala militantna grupa Islamska država, objavio je Unesko u subotu.
Džamija, poznata po svom karakterističnom nagnutom minaretu iz 12. veka, bila je uništena od strane Islamske države 2017. godine, a od 2020. godine bila je središte napora Uneska za obnovu.
Agencija Ujedinjenih nacija saopštila je da je u utorak otkrila pet velikih eksplozivnih naprava unutar južnog zida Molitvene sale, naprava koje su bile dizajnirane za ozbiljno razaranje.
„Ove eksplozivne naprave bile su skrivene unutar posebno obnovljenog dela zida“, navodi se u saopštenju. „Iračke vlasti su odmah obaveštene, obezbedile su područje i situacija je sada potpuno pod kontrolom.“
Dodaje se da je jedna bomba deaktivirana i uklonjena, dok su preostale četiri međusobno povezane i biće bezbedno uklonjene u narednim danima.
Iračke vlasti su zatražile od Uneska da obustavi sve aktivnosti obnove džamije al-Nuri i da evakuiše ceo kompleks dok se eksplozivne naprave ne neutrališu.
Vođa Islamske države Abu Bakr al-Bagdadi proglasio je islamski kalifat iz ove džamije pre deset godina, 29. juna 2014. godine, što je dovelo do njenog uništenja kada su je ekstremisti razneli tokom bitke za oslobođenje Mosula 2017. godine.
Otkriće ovih bombi ističe trenutne izazove u procesu čišćenja Mosula od eksplozivnih naprava i revitalizaciji njegovih razorenih urbanih područja.
Međunarodni napori, podržani od strane Ujedinjenih nacija, usmereni su na uklanjanje mina i pružanje pomoći u obnovi grada. Iako postoji napredak, veliki deo starog grada Mosula i dalje je u ruševinama, obeležen znakovima upozorenja za mine, što naglašava kompleksnost obnove nakon konflikta.
Unesko ima za cilj da do decembra završi potpunu rekonstrukciju džamije al-Nuri, „konačno brišući tragove okupacije Islamske države“, navodi se u saopštenju, koristeći arapski akronim za ovu terorističku organizaciju.
Deset godina nakon proglašenja kalifata od strane Islamske države u velikim delovima Iraka i Sirije, ekstremisti više ne kontrolišu teritorije, izgubili su mnoge ključne vođe i manje su prisutni u svetskim medijima.
Ipak, grupa i dalje regrutuje nove članove i preuzima odgovornost za smrtonosne napade širom sveta, uključujući operacije u Iranu i Rusiji ove godine koje su za posledicu imale desetine žrtava. Njene ćelije u Siriji i Iraku nastavljaju izvoditi napade na vladine snage u obe zemlje, kao i na sirijske borce podržane od strane SAD, dok iračka vlada pregovara sa Sjedinjenim Američkim Državama oko mogućeg povlačenja američkih trupa.