Savet bezbednosti je u sredu jednoglasno ovlastio političku misiju Ujedinjenih nacija u Kolumbiji da pomogne u verifikaciji sprovođenja sporazuma o prekidu vatre između vlade i najveće preostale gerilske grupe u zemlji, Oslobodilačke nacionalne armije, piše AP.
Savet je takođe izrazio spremnost da učini isto ako se postigne prekid vatre sa drugom naoružanom grupom, Estado Maior Central.
UN nadgledaju mirovni sporazum iz 2016. između vlade i tada najveće pobunjeničke grupe Kolumbije, Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije ili FARC-a. Završio je više od 50 godina rata u kojem je poginulo preko 220.000 ljudi, a raseljeno je skoro 6 miliona ljudi.
Više od 14.000 boraca FARC-a predalo je oružje u skladu sa tim sporazumom, ali je nasilje između nekih pobunjeničkih grupa poraslo u delovima Kolumbije.
Kolumbijska vlada zatražila je od Saveta da produži mandat misije UN za verifikaciju kako bi uključio sporazum o prekidu vatre u junu sa Oslobodilačkom nacionalnom armijom. Pobunjeničku grupu su 1960-ih osnovali sindikalni lideri, studenti i sveštenici inspirisani kubanskom revolucijom.
Savet bezbednosti je saopštio da bi sporazum „trebalo da doprinese poboljšanju humanitarne situacije u područjima pogođenim sukobima“ i ohrabrio je vladu i Oslobodilačku narodnu armiju „da nastave da jačaju zaštitu civila u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom“.
Politička misija UN, čiji jednogodišnji mandat ističe 31. oktobra, ima ovlašćeno 120 posmatrača. Rezolucija ovlašćuje do 68 dodatnih posmatrača i „odgovarajuću civilnu komponentu“ da preuzmu dodatni posao verifikacije primirja sa Oslobodilačkom nacionalnom armijom.
Savet je izrazio spremnost da razmotri još jedno proširenje mandata misije Ujedinjenih nacija ako vlada Kolumbije i Centralna oružana grupa Estado Major postignu dogovor o prekidu vatre. Grupu predvode bivši komandanti FARC-a koji su odbili da se pridruže mirovnom sporazumu iz 2016. godine.
Kolumbijska vlada naredila je svojoj vojsci da prekine napade na nekoliko oružanih grupa u zemlji 31. decembra, kao deo napora da se započnu simultani mirovni pregovori sa različitim grupama.
Britanski politički koordinator Fergus Ekersli, čija je zemlja sponzorisala rezoluciju, rekao je Savetu nakon glasanja da njeno jednoglasno usvajanje „demonstrira stalnu posvećenost Saveta bezbednosti miru u Kolumbiji“.
Zamenik ruskog ambasadora Dmitrij Poljanski rekao je da je rezolucija blagovremena, jer je stigla neposredno pre nego što sporazum o prekidu vatre između vlade i Oslobodilačke nacionalne armije u potpunosti stupi na snagu.
Brazilski ambasador Serđo Fransa Danese rekao je da misija Ujedinjenih nacija može da igra „posebno važnu ulogu“ u podršci nacionalnom dijalogu u Kolumbiji o prednostima mira i pomoći u sprovođenju primirja.